Pozsony jogszerűnek tartja a dunaszerdahelyi attakot

ANépszabadság Online portálon és más helyen is látható dunaszerdahelyi felvételek nem teljesek, nem rögzítik mindazt, ami történt, ezért semmiképpen sem lehetnek perdöntőek - válaszolta lapunk érdeklődésére Erik Tomás a szlovák belügyminisztérium szóvivője.

Majd ismét hangsúlyozta, hogy az illetékes szlovák felügyeleti szervek már lezárták az ügyet.

Megállapították, hogy a hazai szervezők és a biztonsági szolgálat nem teljesítette a versenyszabályban előírt kötelességét. Emiatt elengedhetetlen volt a jelen lévő rendőrség beavatkozása, amely a felügyeleti szerv, továbbá Szlovákia főügyésze, valamint a pozsonyi parlament belbiztonsági bizottságának egyöntetű megállapítása szerint törvényes volt. Közölte azt is, hogy a vizsgálat során a szurkolók körében négyféle törvénysértést állapítottak meg. - Több személyt neonáci jelszavak és jelképek használatával, garázdasággal és hivatalos személy elleni támadással gyanúsítanak, szlovákiai és magyarországi polgárokat egyaránt - tájékoztatott a szóvivő.

A tavaly november elsejei rendőrattak szóba került Draskovics Tibor magyar igazságügyi és rendészeti miniszter és szlovák kollégája, Robert Kalinák elmúlt pénteki pozsonyi tárgyalásán is. A találkozót követően a magyar tárcavezető érdeklődésünkre kifejtette: máig nem látjuk egyformán a történteket, és ez a nézetkülönbség alighanem megmarad közöttünk. - Ugyanakkor elégedetten nyugtázzuk, hogy a szlovák kormány okult a történtekből, s megfelelő törvénymódosításokkal, egyéb szigorításokkal kívánja biztosítani a rendet a sportrendezvényeken. Egyébként a futballhuliganizmus európai gond, a randalírozók visszaszorítása érdekében odahaza is akadnak tennivalóink - válaszolta a magyar miniszter.

A magyar és a szlovák parlament emberi jogi bizottságának tegnap elmaradt ülését egyébként bő terjedelemben elemzik a keddi szlovák lapok. A. Nagy László, a szlovákiai küldöttség vezetője több újságnak elmondta, hogy az előzetes egyeztetés során a filmvetítésről nem volt szó, amelynek szorgalmazása diplomáciai szempontból szokatlan lépés volt. - Nem szokás a partnert kínos vagy váratlan helyzetbe hozni, ráadásul több mint fél órán át a folyosón várakoztatni - szögezte le a pozsonyi bizottság elnöke.

Öllős László viszont a pozsonyi Új Szónak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy a magyar fél kezdeményezése helyénvaló volt. - Az ilyen témákat nem szabad elaltatni, mert bármikor megismétlődhet hasonló eset - mondta. - A tárgyalások arra szolgálnak, hogy a felek felvethessék mindazt, ami nyomasztja őket. Ha a másik fél beleegyezése kell már ahhoz is, hogy valamilyen témát megnyissanak, akkor a bizottságok találkozója értelmetlenné válik - hangsúlyozta a szlovákiai politológus.

Tavaly november 1-jén a DAC-Slovan bajnoki labdarúgó-mérkőzés 16. percében a kommandósok behatoltak abba a szektorba, ahol az eddig nyilvánosságra került videofelvételek szerint a hazai és a magyarországi szurkolók a mérkőzést követték, nem randalíroztak. Ennek ellenére ütlegelni kezdték őket. Tizenegyen megsérültek, köztük öt magyarországi személy. A dunaszerdahelyi illetőségű, tizennyolc esztendős Lengyel Krisztiánt életveszélyes állapotban mentőhelikopter szállította a pozsonyi intenzív osztályra. Az egyik fülére megsüketült, csigolyaműtétet hajtottak végre rajta, és azóta mozgássérült lett. Stanislav Jankovic, a rendőri attakot vezénylő parancsnok - aki a szlovák országos rendőrfőkapitány első helyettese - azt állította, hogy fellépésük indokoltságát és jogosságát videofelvétellel tudják igazolni, de ezt a bizonyítékot máig sem mutatták be.

A pozsonyi parlament tegnap leszavazta Ivan Gasparovic államfő vétóját, vagyis másodszor is nagy többséggel megszavazta a közoktatási törvény módosítását, amely lehetővé teszi, hogy a szlovákiai magyar iskolák számára kiadott tankönyvekben továbbra is a diákok anyanyelvén tüntessék fel a magyarul meghonosodott földrajzi neveket és csak utána, zárójelben szlovákul. A Magyar Koalíció Pártjának indítványát ezúttal is nagy többséggel hagyták jóvá. A törvénytervezetet ismét támogatták a legerősebb kormánypárt, a Smer, továbbá a két szlovák ellenzéki párt képviselői is. Nemmel szavaztak a Vladimír Meciar vezette Demokratikus Szlovákiáért Néppárt (LS-HZDS) honatyái, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) tagjai pedig a voksolás előtt tüntetően elhagyták a tanácstermet. A végszavazás után Ján Slota és Vladimír Meciar bejelentette, hogy közösen a kassai székhelyű alkotmánybíróságra fordulnak, követelve a törvény megsemmisítését.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.