Afganisztán-szindróma főműsoridőben

A grillen sülő hús illata a felrobbantott ellenőrző pont körül heverő hullák szagát idézi. Az üvegkonténer csörömpölése a detonáció következtében öszszetört szélvédő zaját hozza elő villámcsapásszerű módon.

Az afganisztáni humanitárius akcióból, valójában háborúból frissen hazatért német katona, Ben Winter súlyos poszttraumás zavaroktól szenved. Képtelen feldolgozni, hogy túlélt egy öngyilkos merényletet, miközben barátja a karjaiban halt meg. A depressziós zárkózottságba süllyedő Winter egyre agresszívebbé válik. Előbb bajtársaival verekszik össze, majd terhes barátnőjét taszítja el magától. A tragédiával fenyegető helyzettől a szomszédban lakó orvosnő menti meg, aki rábeszéli, hogy a Bundeswehr pszichiáterétől kérjen segítséget.

Ben Winter annak a főműsoridőben vetített német játékfilmnek a főszereplője, amely tabutörő módon először választja témájául az "Afganisztán-szindrómát". Míg az USA-ban a vietnami háború óta megszámlálhatatlan filmet forgattak a hazatérő katonák beilleszkedési problémáiról, Németországban - a Bundeswehrnek az 1990-es évek óta folytatott fegyveres külföldi bevetései óta - e kérdést a szőnyeg alá söpörték.

A közszolgálati ARD-n sugárzott Willkommen zu Hause (Üdvözlünk itthon) főszereplője ugyan kitalált figura, a valóságban azonban nagyon sok Ben Winter létezik. Ulrich Kirsch alezredes, a Bundeswehrben szolgálók érdekvédelmi szövetségének vezetője szerint 1700 főre tehető az Afganisztánban átélt traumás élményektől szenvedő katonák száma. Kirsch úgy véli: a politika szándékosan tartotta távol a problémát a német közvéleménytől. A hetedik éve tartó afganisztáni missziót pusztán humanitárius és újjáépítési küldetésnek állítják be, miközben harci bevetéssel is jár.

A Bundeswehr jelenleg mintegy 3500 fős katonai kontingenst állomásoztat Afganisztán viszonylag békésnek mondott északi részén. Kabul mellett itt, a német parancsnokság alatti területen teljesítenek szolgálatot a magyarok is.

A poszttraumától szenvedő német katonák számáról különböző adatok láttak napvilágot. Karl Heinz Biesold, a hamburgi Bundeswehr-klinika ideggyógyászati és pszichiátriai osztályának vezetője úgy nyilatkozott, az 1996 és 2006 közötti balkáni és afganisztáni missziókban mintegy hétszáz német katonát ért ilyen sokk. A Süddeutsche Zeitung szerint a berlini védelmi tárca sokáig azt hangoztatta, hogy a katonák egy százaléka szenved "Afganisztán-szindrómában". A minisztérium Elke Hoff, a liberális FDP védelmi szakpolitikusának nyomására most azt hozta nyilvánosságra, hogy 2006 és 2008 között több mint 400 katonát kezeltek "Afganisztán-szindrómával". A szám évről évre emelkedik.

Német katona Afganisztánban
Német katona Afganisztánban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.