Afganisztán-szindróma főműsoridőben
Az afganisztáni humanitárius akcióból, valójában háborúból frissen hazatért német katona, Ben Winter súlyos poszttraumás zavaroktól szenved. Képtelen feldolgozni, hogy túlélt egy öngyilkos merényletet, miközben barátja a karjaiban halt meg. A depressziós zárkózottságba süllyedő Winter egyre agresszívebbé válik. Előbb bajtársaival verekszik össze, majd terhes barátnőjét taszítja el magától. A tragédiával fenyegető helyzettől a szomszédban lakó orvosnő menti meg, aki rábeszéli, hogy a Bundeswehr pszichiáterétől kérjen segítséget.
Ben Winter annak a főműsoridőben vetített német játékfilmnek a főszereplője, amely tabutörő módon először választja témájául az "Afganisztán-szindrómát". Míg az USA-ban a vietnami háború óta megszámlálhatatlan filmet forgattak a hazatérő katonák beilleszkedési problémáiról, Németországban - a Bundeswehrnek az 1990-es évek óta folytatott fegyveres külföldi bevetései óta - e kérdést a szőnyeg alá söpörték.
A közszolgálati ARD-n sugárzott Willkommen zu Hause (Üdvözlünk itthon) főszereplője ugyan kitalált figura, a valóságban azonban nagyon sok Ben Winter létezik. Ulrich Kirsch alezredes, a Bundeswehrben szolgálók érdekvédelmi szövetségének vezetője szerint 1700 főre tehető az Afganisztánban átélt traumás élményektől szenvedő katonák száma. Kirsch úgy véli: a politika szándékosan tartotta távol a problémát a német közvéleménytől. A hetedik éve tartó afganisztáni missziót pusztán humanitárius és újjáépítési küldetésnek állítják be, miközben harci bevetéssel is jár.
A Bundeswehr jelenleg mintegy 3500 fős katonai kontingenst állomásoztat Afganisztán viszonylag békésnek mondott északi részén. Kabul mellett itt, a német parancsnokság alatti területen teljesítenek szolgálatot a magyarok is.
A poszttraumától szenvedő német katonák számáról különböző adatok láttak napvilágot. Karl Heinz Biesold, a hamburgi Bundeswehr-klinika ideggyógyászati és pszichiátriai osztályának vezetője úgy nyilatkozott, az 1996 és 2006 közötti balkáni és afganisztáni missziókban mintegy hétszáz német katonát ért ilyen sokk. A Süddeutsche Zeitung szerint a berlini védelmi tárca sokáig azt hangoztatta, hogy a katonák egy százaléka szenved "Afganisztán-szindrómában". A minisztérium Elke Hoff, a liberális FDP védelmi szakpolitikusának nyomására most azt hozta nyilvánosságra, hogy 2006 és 2008 között több mint 400 katonát kezeltek "Afganisztán-szindrómával". A szám évről évre emelkedik.