Először a Távol-Keletre utazik Hillary Clinton
Lassan nem az a kérdés, hogy az Obama-kormány tárgyal-e Iránnal, hanem az, hogy menynyit tárgyalt. Az új amerikai adminisztráció a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozásáért felelős - még kinevezés előtt álló - koordinátora, Gary Sagmore elismerte: tavaly Hágában részt vett az informális amerikai-iráni közeledést (is) szolgáló ún. Pugwash-konferenciák egyikén. Ezeken Mahmud Ahmadinezsad iráni elnök egy vezető tanácsadója, valamint a perzsa állam a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséghez delegált nagykövete is részt vett. Bár az érintettek óva intenek a hír "túltálalásától" - még bőven a Bush-kormány volt hivatalban -, Sagmore a The Cable diplomáciai hírportálnak azt nyilatkozta: hágai tapasztalatai erősíthetik az USA diplomáciai pozícióját.
Eközben Hillary Clinton külügyminiszterhez kedden brit és német kollégája, David Miliband és Frank-Walter Steinmeier volt hivatalos. A terítéken éppen Irán, valamint a szűkebben vett Közel-Kelet, Afganisztán és a guantánamói foglyok egy részének esetleges európai elhelyezése szerepelt. Afganisztánban Amerika éppen csapaterősítésre, valamint - ahogy Robert Gates védelmi miniszter a minap fogalmazott - "hosszú erőlködésre" készül. A Pentagon pedig a "demokráciaépítés" helyett az al-Kaida és a tálibok kifüstölésére helyezné a hangsúlyt az afgán-pakisztáni határvidéken. Clinton a hírek szerint arra akarta rávenni Steinmeiert, hogy fokozottabban álljon ki a teljes háborús stratégia mellett, miközben a német kormány megosztott abban, hogyan viszonyuljon az Obama-kormányhoz. Angela Merkel kancellár inkább kivár, amíg Washington új politikája kézzelfoghatóbbá nem válik. Külügyminiszterét ugyanakkor "Barack Obama németországi rajongói klubja elnökének" nevezte a Spiegel hírmagazin online kiadása.
Bernard Kouchnert, a francia diplomácia vezetőjét csütörtökön várják az amerikai fővárosba. Maga Clinton ezt megelőzően orosz kollégájával, Szergej Lavrovval kezdeményezett bizalomerősítő telefonbeszélgetést, első külföldi útját viszont a Távol-Keletre, Kínába, Japánba és Dél-Koreába szervezi. Ez ugyan a hagyományokkal (úti cél: Európa vagy a Közel-Kelet) való szakítást jelent, de Joe Biden alelnök éppen az évenkénti müncheni biztonságpolitikai konferenciára tart, George Mitchell elnöki különmegbízott pedig a Közel-Keletre készül. Pekinggel pénteken, a legmagasabb szinten egyeztetett a Fehér Ház, miközben komoly feszültségforrás Timothy Geithner pénzügyminiszter véleménye, miszerint Kína manipulálja a jüan árfolyamát. Különösen a szöuli látogatás emelheti ki, hogy Washingtonban kiemelten kezelik az észak-korai atomtörekvések kérdését; az eddig ezért felelős fődiplomata, Christopher Hill viszont éppen Bagdadba készül nagykövetnek.
Előre nem látott feszültséggel számolhat azonban első külföldi útján az új elnök. Obama két hét múlva Ottawába hivatalos, de Kanada előre jelezte: nagyon reméli, hogy Washingtonban addigra búcsút mondanak a gazdasági élénkítőcsomag "Vásárolj amerikai terméket!" kitételének, amely szerintük sérti a NAFTA-t, az észak-amerikai szabadkereskedelmi egyezményt. Egy felülvizsgálat alatt lévő elképzelés szerint a csomag részeként csak amerikai alapanyagokat lehetne felhasználni; ennek következményeitől, a nemzetközi retorzióktól az USA nagy exportőrei is tartanak. Válaszlépést helyezett kilátásba az Európai Unió is.
Adóügyek tizedelik Obama kormányát
A dél-dakotai politikus a büntetőkamatok nélkül 140 ezer dollár, évek óta fennálló adóhátralékot fizetett meg jelentős késéssel. Mint megírtuk, akkorával, hogy a mindössze hetekkel ezelőtti törlesztéskor már miniszterjelölt volt. A Daschle mellett nyíltan kiálló elnök "szomorúsággal és sajnálattal" vette tudomásul a politikus döntését. Szintén visszalépett - nem részletezett washingtoni adóügyeire hivatkozva - Nancy Killefer, akit Obama a Fehér Ház a kormányzati teljesítményt értékelő főtisztviselőjének szemelt ki. Korábban Timothy Geithner, az új pénzügyminiszter okozott Obamának fejfájást: ő az évtized elején 34 ezer dollár szövetségi társadalombiztosítási járulékot fizetett be megkésve. A meghallgatásán időközben átment pénzügyi szakember akkoriban a Nemzetközi Valutaalapnál dolgozott, ahol nem vonják az amerikai alkalmazottak adóelőlegét. Elsőnek Bill Richardson kereskedelmi miniszterjelölt lépett vissza a tervezett kormányból. Új-Mexikó demokrata kormányzójának Obama a kereskedelmi tárcát szánta, de vele szemben egy, korrupciót gyanító vádesküdtszéki vizsgálat folyik.
Az EU vizsgálja a guantánamói foglyok ügyét
Az Egyesült Államok nagykövetsége nem ad ki információkat a guantánamói foglyok elhelyezéséről szóló tárgyalásokról - válaszolta Jan Krc, a budapesti követség sajtóattaséja kedden az MTI-nek arra a kérdésre, hogy tárgyalnak-e Magyarországgal a tábor egykori rabjainak befogadásáról. - Várakozással tekintünk az együttműködés elé nemzetközi partnereinkkel a közös cél, a guantánamói fogolytábor bezárásának megvalósításáért - mondta Krc. Barack Obama amerikai elnök január 22-én rendelte el a guantánamói katonai börtön egy éven belüli bezárását, valamint rendelkezett egy szakértői csapat felállításáról is. Ennek a testületnek harminc napon belül javaslatot kell tennie a terroristagyanús személyek sorsára vonatkozóan, elsősorban arra, hova kerüljenek a foglyok a guantánamói börtön bezárásával. A rabok befogadásáról négy nappal a bejelentés után az uniós külügyminiszterek is tárgyaltak. Göncz Kinga magyar külügyminiszter a találkozót követően újságíróknak azt mondta: Európai Unió tagországai egyetértettek abban, hogy nyitottan kell megvizsgálni a kérdést. A guantánamói foglyok befogadását szorgalmazzák az Európa Tanácsban is. (MTI)