Lebukhatnak a lógós képviselők
Aligha tartozik a népszerű döntések közé, hogy az Európai Parlament (EP) elnöksége lehetővé tette: ezentúl a világhálón, összesített formában közöljék az - itt-ott már most meglévő - adatokat a képviselők részvételéről a plenáris és a bizottsági üléseken. A kérést a nyilvánosság "bajnoka", Marco Cappato olasz liberális honatya terjesztette be; a parlament január közepén szavazta meg a Cappato-jelentést, amely az uniós dokumentumok hozzáférhetőbbé tételét sürgeti.
Sokatmondó a határidő is, amelyet az átláthatósági ügyekért felelős EP-alelnök, Diana Wallis szabott. A jelenléti információkat a júniusi európai választások előtt kell az internetre felrakni - hátha ez lelkesebbé teszi a voksolástól amúgy tömegesen távol maradó polgárokat. Marco Cappato nem felejtette el megjegyezni, hogy a hasonló kéréseit korábban elvetették, ám úgy tűnik, sikerült "legyőzni a belső akadályokat".
Nemcsak szorgalomról, hanem pénzről is szól a történet. A túl sokat távol maradó képviselőknek a juttatásokból (elvileg) vissza kellene fizetniük, de ez a szabály egyelőre csak papíron létezik. Talán e téren is nagyobb lesz a szigor, feltéve hogy megfogadják az olasz képviselő további ajánlásait. Például azt, hogy az internetre tegyék fel az EP-tagok által felhasznált költségtérítéseket is, az unió minden hivatalos nyelvén. Szó, ami szó, az Európai Parlamentre nagyon ráférne már a kínosan laza elszámolási szabályok megreformálása.
Nem kíméli a többi EU-intézményt sem a nagyobb nyitottságot szorgalmazó jelentés. Az új jogszabályok kidolgozásával kapcsolatos dokumentumok, sőt a tagállamok nemzeti álláspontjainak közzétételét kéri a fő döntéshozó szervtől, a tanácstól - amely azonban mindent elkövet, hogy ilyen-olyan ürüggyel elszabotálja ezt.