Obama levelet ír Iránnak

Barack Obama tavaly novemberi megválasztása óta fogalmazzák az iráni vezetőknek szánt levelet az új elnök táborában - adta hírül tegnap a Guardian brit napilap. A levél állítólag az iráni-amerikai kapcsolatok felmelegítéséről és személyes találkozók lehetőségének megteremtéséről szól. Diplomaták szerint a levélnek valójában szimbolikus jelentősége van: Obama így kívánja tudtára adni Teheránnak, hogy az ő adminisztrációja eltér elődjétől, aki a "gonosz tengelyébe" helyezte Iránt. A szöveget eredetileg válasznak szánták Mahmud Ahmadinezsad iráni elnök hosszú gratuláló levelére, amelyet november 6-án, két nappal Obama választási sikere után küldött az elnöknek.

A Guardian szerint eddig legalább három változata készült el a levélnek, amelyben megnyugtatnák az iráni vezetőket: nem a rezsim elűzése a cél, hanem a viselkedésének bizonyos megváltoztatása. A megszólított az iráni nép volna, de a levelet közvetlenül Ali Khamenei ajatollahnak, az iráni nép legfőbb vezetőjének küldenék el - esetleg nyílt levélben tennék közzé. Az egyik verzió szerint felhívják Irán figyelmét arra, hogy ha abbahagyja a terroristák támogatását, a gazdasági szankciók megszüntetése révén sokkal magasabb életszínvonalat biztosíthatna az iráni népnek, mint amilyenre jelenleg lehetőség van.

A levelet most nézi át Hillary Clinton új külügyminiszter csapata, és addig biztosan nem küldik el, amíg ez a folyamat véget nem ér - jegyzi meg a lap. Obama azt is tervezi, hogy hamarosan kinevezi Dennis Rosst Iránnal foglalkozó különmegbízottnak. Ross Bill Clinton elnöksége alatt közel-keleti főtárgyaló volt.

Elnöksége utolsó hónapjaiban George W. Bush is tervezte, hogy kereskedelmi irodát nyit Teheránban, ám ez végül is nem történt meg.

A bizalmatlan iráni vezetés körében komolyan megkeverheti a kártyákat az új amerikai elnök hozzáállása, hiszen a nyáron elnökválasztást tartanak a perzsa országban. A békülékenyebb hangnem feltehetően nem kedvez Ahmadinezsad újraválasztásának. Szakértők szerint Teherán garanciákat akar majd, hogy Washingtonnak tényleg nem a rezsim megdöntése a célja.

Eközben ismét palesztin rakéták és izraeli légicsapások követték George Mitchell, Obama közel-keleti különmegbízottjának útját a térségében. Palesztin fegyveresek egy rakétát lőttek ki Izraelre (az elsőt a január 18-án életbe lépett tűzszünet óta), senki sem sérült meg. Az izraeli légierő pedig a Gázai övezet déli részén bombázott le egy feltételezett fegyvergyárat.

Mitchell szerda este találkozott Mahmud Abbasz palesztin elnökkel is. Korábban Ehud Olmert izraeli kormányfő azt közölte az egykori szenátorral: Izrael addig nem nyitja meg a Gázai övezet határátkelőit, amíg nem kapják vissza Gilad Salit izraeli katonát, akit 2006 nyarán ejtettek foglyul a Hamasz fegyveresei.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.