Megtalálták, honnan jött a Gripen-kenőpénz
Az iratok értelmében a Sanip volt az eredeti kifizetőhelye a pretoriai kormány által 1999-ben vásárolt, huszonnyolc Jas Gripen géppel kapcsolatos kenőpénzeknek. Kwast bejelentette, hogy a terhelő iratokban több százmilliónyi svéd koronáról van szó. Bár a gyanús vásárlások 1999-ben történtek, hiú ábránd arra számítani, hogy az ezzel kapcsolatos korrupciót meg lehet úszni: a svéd törvények ilyen bűncselekményeknél nem engedik meg az elévülést.
Az évek óta tartó, több országra (köztük Magyarországra is) kiterjedő nyomozásnak eddig egyetlen gyenge pontja volt: nem ismerték a kenőpénzek származási helyét. Ez a probléma most - a dél-afrikai ügy kapcsán általánosan is - megoldódni látszik, és ez nagyban elősegítheti a magyar vonatkozású vizsgálat sikerét is.
A Saab bejelentette, hogy nem tud semmit a tranzakcióról, mivel a Sanipot - noha az ő leányvállalatukról van szó - gyakorlatilag a British Aerospace irányítja.
Az üggyel kapcsolatban nyilatkozott a svéd állami televíziónak a Nobel-békedíjas Desmond Tutu hajdani érsek is, kemény szavakkal ostorozva Svédországot. - Svédország becsapta Dél-Afrikát, amikor teljes erőbedobással tukmálta ránk a gépeit. A svéd részről érkező folyamatos, erőszakos nyomásgyakorlás felelőtlenség volt. Persze elvileg mondhattunk volna nemet is, de a svédek úgy lógatták az orrunk előtt a kenőpénzeket, mint a sárgarépát, és olyan valakinek húszmilliót felajánlani, aki élete nagy részében nyomorgott, az ugyebár... - mondta Tutu.
A hajdani érsek most azt követeli, hogy az egész "korrupcióval szennyezett üzlet okozta sebeket szakítsák fel", és alaposan vizsgálják ki az ügy minden részletét. Ezt a szándékát azonban komoly politikai ellenszél hátráltathatja: Jacob Zuma, aki feltehetően Dél-Afrika új államfője lesz, személyesen is érintett az ügyben, mert azzal vádolják, hogy ő vette át a kenőpénzeket.