Megtalálták, honnan jött a Gripen-kenőpénz

Christer van der Kwast svéd főügyész – aki a magyar Gripen vadászgépek vásárlásával kapcsolatos korrupció gyanújának ügyében is nyomoz – bejelentette: úgy véli, hogy megtalálta azt az eddig jótékony homályba burkolózott céget, amely a kenőpénzek forrásaként szolgált. A Saab-konszern leányvállalatára, a Sanipra vonatkozó terhelő dokumentumokat a cégnél tett házkutatás után a dél-afrikai legfelsőbb bíróság bocsátotta a svéd főügyész rendelkezésére.

Az iratok értelmében a Sanip volt az eredeti kifizetőhelye a pretoriai kormány által 1999-ben vásárolt, huszonnyolc Jas Gripen géppel kapcsolatos kenőpénzeknek. Kwast bejelentette, hogy a terhelő iratokban több százmilliónyi svéd koronáról van szó. Bár a gyanús vásárlások 1999-ben történtek, hiú ábránd arra számítani, hogy az ezzel kapcsolatos korrupciót meg lehet úszni: a svéd törvények ilyen bűncselekményeknél nem engedik meg az elévülést.

Gripen vadászgép Kecskeméten
Gripen vadászgép Kecskeméten

Az évek óta tartó, több országra (köztük Magyarországra is) kiterjedő nyomozásnak eddig egyetlen gyenge pontja volt: nem ismerték a kenőpénzek származási helyét. Ez a probléma most - a dél-afrikai ügy kapcsán általánosan is - megoldódni látszik, és ez nagyban elősegítheti a magyar vonatkozású vizsgálat sikerét is.

A Saab bejelentette, hogy nem tud semmit a tranzakcióról, mivel a Sanipot - noha az ő leányvállalatukról van szó - gyakorlatilag a British Aerospace irányítja.

Az üggyel kapcsolatban nyilatkozott a svéd állami televíziónak a Nobel-békedíjas Desmond Tutu hajdani érsek is, kemény szavakkal ostorozva Svédországot. - Svédország becsapta Dél-Afrikát, amikor teljes erőbedobással tukmálta ránk a gépeit. A svéd részről érkező folyamatos, erőszakos nyomásgyakorlás felelőtlenség volt. Persze elvileg mondhattunk volna nemet is, de a svédek úgy lógatták az orrunk előtt a kenőpénzeket, mint a sárgarépát, és olyan valakinek húszmilliót felajánlani, aki élete nagy részében nyomorgott, az ugyebár... - mondta Tutu.

A hajdani érsek most azt követeli, hogy az egész "korrupcióval szennyezett üzlet okozta sebeket szakítsák fel", és alaposan vizsgálják ki az ügy minden részletét. Ezt a szándékát azonban komoly politikai ellenszél hátráltathatja: Jacob Zuma, aki feltehetően Dél-Afrika új államfője lesz, személyesen is érintett az ügyben, mert azzal vádolják, hogy ő vette át a kenőpénzeket.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.