Offenzívában a szerb diplomácia

Vuk Jeremics egy napot se pihen. A szerb diplomácia vezetője a hét elején még Brüsszelben bizonygatta, hogy országa mindent megtesz az utolsó két feltételezett háborús bűnös (Ratko Mladics és Goran Hadzsics) felkutatása érdekében - tegnap pedig már New Yorkban tárgyalt az ENSZ főtitkárával Koszovó ügyéről.

A szerb kormány játéktere jelentősen lecsökkent a globális gazdasági válság következtében. A koalíció kisebbik pártja, a szocialisták nyugdíjemelést követeltek a demokrata blokk támogatásáért cserébe, a költségvetés azonban alig bírja a többletkiadásokat. A hét közepére a szerb dinár újabb történelmi mélypontra esett az euróval szemben, így Belgrád könnyen a készenléti IMF-hitel lehívására kényszerülhet.

Ebben a helyzetben a komoly politikai feszültséggel terhelt demokrata-szocialista koalíció kizárólag külpolitikai területen érhet el sikereket. A kormány célja, hogy az év végéig elérje az EU-tagjelölti státuszt Brüsszelben, miközben az ENSZ nemzetközi bíróságánál a koszovói elszakadás törvénytelenségét is ki akarják mondatni. A kettő nehezen összeegyeztethető, hiszen az Európai Unió tagállamainak döntő többsége már elismerte az albánok lakta tartomány függetlenségét. Nagy-Britannia belgrádi nagykövete többször is figyelmeztette a szerb kormányt, hogy nem kérhetnek egyszerre szívességet tőlük a csatlakozás érdekében, miközben törvénytelenséggel vádolják őket ország-világ előtt.

Jeremics láthatóan nem hallgat a londoni figyelmeztetésre, és a héten nyolcvan országot szólított fel levélben arra, hogy a nemzetközi bíróságnak április végéig írja meg álláspontját Koszovó kapcsán. Oroszország és Spanyolország kész Szerbia segítségére sietni, míg Ciprus és Venezuela gondolkodik a lépésen. A szerb külügyminiszter levele szerint a per precedens lehet: a nemzetközösség támogatja-e a szeparatista törekvéseket, vagy egyszer és mindenkorra gátat szab nekik?

Míg Koszovó kapcsán szimbolikus döntést próbál kiharcolni Szerbia, az európai integráció konkrét előnyökkel is járna. Bár tavaly látványos keretek között a belgrádi vezetés aláírta Brüsszelben a stabilitási és társulási egyezményt, a szerződés még mindig nem lépett életbe Hollandia ellenállása miatt. A srebrenicai mészárlásért felelősnek tartott Ratko Mladics kiadatásáig nincs semmilyen előrelépés - figyelmeztetett Maxim Verhagen holland külügyminiszter. A politikust az sem hatotta meg, hogy szerb kollégája európai megfigyelőket hívott a kutatást felügyelni.

- A csatlakozás gyorsasága nem a diplomáciai lobbitevékenység intenzitásán múlik - hűtötte le a kedélyeket Belgrádban az ISAC Fund egyik vezetője, a kormánykoalícióhoz közel álló Milan Pajevics. A Danasz napilapnak adott interjúban a korábbi politikus kijelentette: igazi eredménynek csak a csatlakozási tárgyalások megkezdése tekinthető, akkor viszont Szerbiára is ugyanazok a feltételek vonatkoznak, mint a Nyugat-Balkán minden más országára.

Vuk Jeremics Brüsszelben
Vuk Jeremics Brüsszelben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.