Gázellátók piaci alapon
A Nabuccóról. Azerbajdzsán, noha nagy készletei vannak, egyedül nem lesz képes az adott időpontban kielégíteni a Nabucco gázigényét. Úgy gondolom, hogy Azerbajdzsánban új gázkutak, források megnyitásával, plusz Közép-Ázsiából, Irakból való pótlólagos importtal meg lehet tölteni a Nabuccót. Nem igaz, hogy Oroszország, mint egyes politikusai mondják, felvásárolta volna a teljes gázexportot a régióban, elsősorban Türkmenisztánban. Van ott elegendő gáz a Nabucco és a Déli áramlat részére is. De a Nabucco által szállított gázhoz 40-50 százalékkal olcsóbban juthat hozzá a vásárló, hiszen a vezeték lényegesen olcsóbb lesz, mint a hasonló kapacitású, de hosszan a Fekete-tenger alatt futó (és emiatt többe kerülő) Déli áramlat.
Oroszország piaci szerepéről. Az idén csak Ukrajnán keresztül 120 milliárd köbméternyi gázt szállítana Európának, négyszer annyit, mint amekkora a Nabucco kapacitása. Szeretném hangsúlyozni, hogy Európának szüksége van rájuk, mindig is hasznot fog húzni az orosz gázszállításokból. Nem ellenezzük Európa gázellátásában az orosz részvételt. Minél több ország, minél több forrás jelenjen meg az európai piacokon - de piaci alapon. Nagyobb mértékben szabadversenyesíteni kell a gázellátási rendszereket, ez kedvezőbb árakat eredményez, nagyobb energiabiztonságot kínál a vásárló országoknak.
A tranzitországok jelentette biztonsági kockázatról. Nemcsak kereskedelmi, hanem biztonsági kockázata is van a Nabucco csővezeték-vállalkozásnak. A nyári grúz-orosz háború előzménye, hogy egy európai ország (hosszú idő óta először) megtámadta egyik szomszédját. Oroszország a felelős a Kaukázusban a feszültség fokozódásáért. Emlékezzünk rá, Oroszország katonai erőszakot alkalmazott területi integritása megőrzéséért. Persze nem tett mást Grúzia sem.
Az orosz-ukrán gázháborúról. Örülünk, hogy véget ért. Nem tisztem az ítéletformálás, a felelősök felkutatása. Ami a tanulságok levonását illeti, ez volt pályafutásom során a legerősebb ösztönző esemény arra, hogy a gázellátási rendszereket, beszerzési forrásokat diverzifikálni kell, kereskedelmi alapúvá kell tenni. Ami a megkötött orosz-ukrán egyezményeket illeti, szeretnénk, ha azok áttekinthetőbbek, átláthatóbbak, ellenőrizhetőbbek lennének.
Az amerikai-ukrán viszonyról. Az USA támogatná a bizalomépítési erőfeszítéseket, a regionális gázellátási rendszerek összekapcsolását. Helyesnek tartjuk Ukrajna gázrendszere összekötését a Magyarország, a Mol által kezdeményezett regionális gázhálózattal, a NETS-szel, (amelynek tagjai Ausztria, Bosznia, Horvátország, Szerbia, Szlovénia, Bulgária, Románia).
Az USA új regionális politikájáról. Nem várok radikális változásokat, a térséggel kapcsolatos stratégiai alapelvek, gondolom, változatlanok maradnak. Érvényben van az Ukrajna és Grúzia NATO-tagságáról a szervezet által tavaly hozott döntés, amely szerint, amikor teljesítik a felvételi követelményeket, taggá válhatnak. A térséggel való foglalkozást még Clinton elnöksége alatt kezdtem, végigéltem a Bush-korszakot, most az a megtiszteltetés ért, hogy az Obama-adminisztráció alatt is szolgálhatok.