Titkosan választottak pátriárkát
Az egyház külügyeiért húsz éve felelős főpap győzelmét megelőlegezte az is, hogy a vasárnapi "előválasztáson" a főpapi gyűlés nagy többséggel jelölte őt a posztra, a kalugai Klement - az egyház belügyeinek felelőse - és a minszki Filaret metropoliták előtt. Ráadásul kedden Filaret vissza is lépett a megmérettetéstől Kirill javára.
A liberálisnak tekintett Kirill a társadalmi kérdésekben szigorúan konzervatív pravoszláv egyház aktívabb világi szerepvállalása mellett áll ki - ennek jegyében rendszeres műsort is visz az állami televízióban -, és támogatja a más felekezetekkel fenntartandó párbeszédet. A Leningrádban 1946-ban, papi családba született Kirill gyors karriert futott be az egyház külügyi vonalán: 1971 és 1974 között Genfben képviselte a moszkvai patriarchátust az Egyházi Világtanácsban. Harminckét évesen pedig az egyházi ügyek helyettes vezetője lett. Tíz évvel később Kalinyingrád és Szmolenszk érseke, 1991-ben - az 1990-ben megválasztott II. Alekszij pátriárka támogatásával - metropolitája lett, miközben 1989-ben az RPC külügyeinek vezetőjévé is előlépett. Kirillt konzervatív ellenfelei ökumenikus szerepvállalásáért az ortodoxia elárulásával is vádolták. Az orosz sajtó ezért Kirill és Klement versengését a liberális és konzervatív egyház közötti választásként értelmezte. Az elnöki adminisztráció vezetője, Szergej Nariskin felolvasta Dmitrij Medvegyev elnök köszöntőjét a hétszáz fős zsinat előtt. Az elnök ebben értékelte, hogy a zsinat a társadalom széles rétegeit képviseli.
"A brezsnyevi pangás utolsó szigete"
- A Szent Szinódust magunk között csak "Metropolitbürónak" neveztük, és ez nem változott ma sem - mondta lapunknak Georgij Edelstein kosztromai pap, a Moszkvai Helsinki Csoport tagja. - Az együttműködés ma is létezik, persze az állam ma már nem sztálini módszerekkel dolgozik, de alapvetően nincs változás. Edelstein szerint Oroszország átalakult, az egyház a "brezsnyevi pangás utolsó szigete". - Az egyház nem vezekelt semmiért. Vezetői a Központi Bizottság tagjainak megfelelő, kiemelt bánásmódban részesültek a múltban. Azt mondta: "ha a Kreml ma templomok bezárását kérné, az egyházi vezetők ehhez is asszisztálnának".