2009 az igazság pillanata a Nabuccónak
- Kétszáz-háromszázmillió eurót tegyen bele a Nabucco-projektbe az Európai Unió - javasolta tegnap a Budapesten tartott csúcstalálkozón Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök hangsúlyozta: mivel a Közép-Ázsiát Európával összekötő gázvezeték nem egyszerűen gazdasági projekt, hanem az Európai Unió biztonságának egyik tartóoszlopa, közösségi forrásból is finanszírozni kell. Gyurcsány nyitóbeszédében kifejtette: a januári gázválság is megerősítette, az energia hatalmi tényező; hiánya "csökkentheti a nemzeti szuverenitást". Utalva az ukrán-orosz gázvitára, a kormányfő kijelentette: fel kell számolni "energiahiányból épült vasfüggönyt" és Kelet-Közép-Európa kiszolgáltatottságát.
Gyurcsány korholta európai kollégáit, amiért "rövidlátóan viselkedtünk" a Nabuccóba feltehetően gázt töltő államokkal (potenciálisan Azerbajdzsánnal és Türkmenisztánnal) szemben. Mint a kormányfő elmondta: többet kell adni ezeknek az államoknak a pénznél, átfogó európai együttműködést kell ajánlani.
Gyurcsány javaslatot tett egy, a Nabucco vezetékkel foglalkozó állandó nemzetközi titkárság létrehozására is (budapesti központtal), mely továbbvinné a Nabucco mögötti politikai lendületet, ami - ahogy majdnem minden felszólaló utalt rá - az orosz-ukrán gázvitának köszönhető.
Mirek Topolánek, az EU elnökségét adó Csehország miniszterelnöke beszédében kifejtette: ha nincs energiabiztonság, a szabadság illúzió. Közölte: célja, hogy megszülessen az unió közös energiapolitikája, mely szerinte az integráció tesztje lesz. A cseh kormányfő azt is közölte: a Nabucco nem oroszellenes tervezet, és ezt - mint beszélgetéseikből kiderült - Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök is így látja. Topolánek hangsúlyozta: szeretné, hogy a Nabucco-projektből végre Nabucco-folyamat legyen.
Nem véletlenül. A felszólalók mindegyike valamilyen konkrétumra vár, hogy továbblépjen a szóbeli támogatáson. Fontos tény, hogy az Európai Beruházási Bank (EIB) és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank is támogatja a projektet, sőt az EIB a Nabucco-projekt akár 25 százalékát is hajlandó finanszírozni.
A továbblépéshez azonban kulcsfontosságú, hogy mielőbb sikerüljön aláírni a kormányközi megállapodást. Erről már múlt héten tárgyaltak Brüszszelben a Nabuccóban részt vevő országok, és február elején Bécsben folytatódnak a megbeszélések. Az eddig legnagyobb akadályt jelentő Törökország energiaügyi minisztere, Güler Hilmi is arról beszélt tegnap, remélik, hogy pár hónapon belül aláírják a megállapodást. A vezeték nyugati felén úgy gondolják, már kora nyáron meglehet az egyezmény. - Az igazság pillanata 2009-ben van a Nabucco számára - fogalmazott Andries Piebalgs, az Európai Bizottság energiaügyi biztosa.
A kormányközi megállapodás ugyanis lehetővé tenné, hogy végre szerződések szülessenek a forrásországokkal. Gyurcsány Ferenc a sajtótájékoztatón elmondta: megpróbálnak már a kormányközi megállapodás megszületése előtt előzetes megállapodásokat aláírni azokkal az országokkal, melyektől a Nabucco a gázt várja.
A magyar miniszterelnök szerint egyébként a tegnapi csúcstalálkozóval sikerült kimozdítani a Nabucco-projektet az elmúlt évek helyben járásából. Mint a kormányfő elmondta: a 200-300 millió eurós támogatáson felül még 2 milliárd eurót kell találni az uniós költségvetésben a Nabuccóra. (A 2015-re üzemképes vezeték összköltségét 10 milliárd euróra becsülik.) Ugyanakkor Reinhard Mitschek, a Nabucco-konzorcuim ügyvezető igazgatója szerint nem a pénz a kérdés, hanem a jogi keretek, illetve a Törökországgal és a forrásországokkal kötendő megállapodások megszületése.
"Közel vagyunk az elfogadható kompromisszumhoz"
- Megfontoljuk ezt a lehetőséget, szerdán a bizottsági ülésen fel is vetem - nyilatkozta Andries Piebalgs energiaügyi EU-biztos arra a kérdésre, mit szól Gyurcsány Ferenc javaslatára, mely szerint az uniónak 200-300 millió euróval kéne támogatnia a Nabucco vezetéket. - Azt sem zárnám ki, hogy ez az összeg az unió költségvetéséből származzon, hiszen komoly európai érdekről van szó, azonban fontos, hogy az Európa Tanács és a bizottság is támogassa a kezdeményezést - mondta kérdésünkre a lett biztos. A magyar miniszterelnök másik felvetését, mely szerint az EU-nak közösen kéne fellépnie és kárpótlást követelnie az ukrán-orosz gázvita miatt, Piebalgs kevésbé lelkesen fogadta: - Ez ügyben szkeptikusabb vagyok, kereskedelmi szerződésekről van szó, melyeket meg kell vizsgálni jogi szempontból, mielőtt az EU bármit is tudna tenni - mondta lapunknak.
A kormányközi megállapodásról szóló múlt heti tárgyalásokról Piebalgs kérdésünkre elmondta: a megbeszélések nagyon konstruktívak voltak. "A törökök is építő módon álltak hozzá a tárgyalásokhoz, hiszen ők is szeretnének gázt a Nabuccóban, csak nekik egyensúlyozniuk kell a hazai fogyasztás és a tranzitálás között" - fogalmazott a biztos. Kérdésünkre, hogy Ankara esetleg elmozdult-e korábbi követelésétől, mely szerint még 15 százalékot szeretne elterelni a vezetékben érkező gázból, Piebalgs annyit mondott: "közel vagyunk egy elfogadható kompromisszumhoz".