Amnesztiát adott a pápa
Teljes volt a törés Róma és a Lefebvre alapította Szent X. Pius Papi Társaság (FSSPX) között Wojtyla pápa évtizedeiben, kivéve a hittani kongregáció akkori vezetőjét, Joseph Ratzingert, akivel a lefebvre-isták folyamatos kapcsolatban álltak. Nekik szólt 2007-ben a régi rítusú szentmisének a vatikáni zsinatot követő szigorítás nélküli ismételt engedélyeztetése is: a tridenti misével csábítja őket vissza a pápa az egyházba - lehetett hallani a vatikáni folyosókon a pápai nyitást helytelenítő bíborosok véleményét.
A megbocsátás az FSSPX-nek több mint kegyelem: az egyházi egységre törekvő teológus pápa nem érez ellentmondást az általa képviselt egyházpolitika és a hagyományhoz ragaszkodó integralista papi közösség között, ellenkezőleg: a lefebvre-isták Ratzinger leghűségesebb katonáivá válhatnak, például Argentínában, ahol az "eretnek" érsek vezette társaság egyenesen bírósághoz fordult a terhességmegelőző tabletta legalizálása ellen. A vatikáni adatok szerint 500 papot és 600 ezer hívőt számláló lefebvre-istákra a paphiány miatt is szükség van.
A pápai döntést zsidó körökben tiltakozás kísérte: veszélyben a katolikus-zsidó párbeszéd, jelentette ki David Rosen, a Vallásközi Konzultáció Nemzetközi Zsidó Bizottságának elnöke. A lefebvre-ista Richard Williamsonra utalt, aki tagadja a holokauszt megtörténtét. Hiába hangoztatta a szentszéki szóvivő, hogy Williamson visszafogadása nem azonos nézeteinek elismerésével, az olasz rabbikar is úgy látja, árnyék vetődött az egész egyházra a II. vatikáni zsinat 50. évfordulóján, és főleg a január 27-i, mai emlékezet napja előtt. Az olasz zsidó közösségek uniója megerősítette: az emlékezet napján elmarad a közös zsidó-katolikus ima.