Távirati stílusban
Az etióp hadsereg kivonult Szomáliából
Az etióp hadsereg befejezte kivonulását Szomália minden területéről, miután két éven át segítette a szomáliai kormányt az iszlamista felkelők elleni harcában - jelentette be vasárnap Bereket Szimon etióp tájékoztatási miniszter. Etiópia január 2-án közölte, hogy megkezdte csapatainak végleges kivonását a szomszédos országból. Január 15-re az etióp katonák elhagyták a fővárost, Mogadishut. Az etióp hadsereg 2006 végén avatkozott be hivatalosan a szomáliai kormány oldalán, és 2007 elején megfutamította az Iszlám Bíróságok Tanácsának erőit, amelyek előtte hónapokon át ellenőrzésük alatt tartották az ország középső és déli részének jelentős területeit. (AFP)
Megkezdődött az orosz pátriárkaválasztás
A moszkvai Megváltó Krisztus-templomban, az orosz ortodox egyház főtemplomában vasárnap ünnepélyes istentisztelettel, szigorú biztonsági intézkedések közepette megkezdődött az orosz ortodox egyház új, sorrendben 16. egyházfőjének megválasztási procedúrája. Vasárnap a főpapi gyűlés kezdte meg munkáját. A testület feladata, hogy három jelöltet terjesszen az úgynevezett általános zsinat elé, amelybe a püspökségek egy-egy főpapot, alsóbb klérusi képviselőt és világi személyt választottak és delegáltak. A 64 országból érkezett 711 küldött kedden és szerdán ülésezik, és szerdán délután választja meg az új egyházfőt, elvben a főpapi gyűlés által előterjesztett három jelölt közül, de a jelenlévők is jelölhetnek személyeket. A jelöltek kiválasztása után a 12 tagú Szent Szinódus, az ortodox egyház legmagasabb testülete határozza meg a zsinati választás módját, amelyet nem szabályoznak előírások. A legesélyesebbnek Kirill szmolenszki és kalinyingrádi (képünkön), valamint Kliment kalugai és borovszki metropolitát tekintik. (MTI)
Tart Bolíviában a népszavazás
Bolíviában vasárnap, helyi idő szerint reggel nyolckor megkezdődött a népszavazás az ország új alkotmányának tervezetéről, amely alapvetően az állami irányítást helyezné előtérbe, s kiemelt szerepet biztosítana a lakosság többségét kitevő bennszülött közösségeknek. A szavazásra jogosultaknak kötelező részt venniük a referendumon. A három éve hatalmon lévő baloldali elnök, Evo Morales most megvalósíthatja álmát, a tízmilliós latin-amerikai ország új alapokra helyezését a gyarmati örökség felszámolásával, a társadalmi igazságosság növelésével. (MTI)