Vádakkal és milliókkal rázzák fel Pozsonyt, Prágát

A cseh és a szlovákiai politikusok körében jelentős az érdeklődés, és rövidesen feltehetőleg még nagyobb lesz a tülekedés az európai parlamenti képviselői helyek iránt - amelyek száma a legközelebbi megbízatási időszakban (2009-2014) Csehország és Szlovákia esetében is csökken. Csehországnak az eddigi huszonnégy helyett kettővel kevesebb, északi szomszédunknak pedig az eddigi tizennégy helyett tizenhárom képviselői hely jut.

Közömbösek viszont a június eleji voksolásokkal kapcsolatban a választópolgárok. Az Eurobarometer legújabb felmérése szerint Csehországban alig húsz, Szlovákiában pedig mindössze tizenöt százalékuk közölte, hogy biztosan az urnákhoz járul. Politológusok és a pártvezetők azonban mindkét országban bíznak benne, hogy hatékony választási kampánnyal mozgósíthatják a bizonytalan és a passzív polgárok legalább egy részét.

Szlovákia: Slota mégsem kavarja fel a brüsszeli állóvizet

Elsősorban a kormánypárti politikusok bírálták többször Szlovákia euroképviselőit. Robert Fico és főleg Ján Slota többször a szemükre vetette, hogy nem képviselik kellő súllyal Szlovákia érdekeit. - Olykor lehetetlent kívánnak tőlünk: azt, hogy Brüsszelben tisztítsuk meg a küszöbünket attól a szennytől, amelyet bárdolatlan kijelentéseivel odahaza a Szlovák Nemzeti Párt elnöke helyez el - üzente Brüsszelből Szergej Kozlík, aki a Meciar vezette Demokratikus Szlovákiáért Néppárt jelöltjeként tevékenykedik az Európai Parlamentben.

A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) vezetői csaknem hónapról hónapra azért háborodtak fel, mert szerintük a Magyar Koalíció Pártjának két jelöltje, Bauer Edit és Duka-Zólyomi Árpád nem Szlovákia, hanem Magyarország érdekeinek a szószólói. Ezt a vádaskodást az érintettek többször visszautasították. - Mi európai értékrend alapján, a szlovákiai magyarság érdekeit szem előtt tartva tevékenykedünk - szögezte le Bauer Edit, aki az idei voksolásokon is az MKP listavezetője lesz.

Ismert politikusok vezetik a szlovák pártok listáit. A legerősebb kormánypárt, a Smer-SD egyelőre csak arról döntött, hogy Boris Zala, a párt egyik ideológusa, a pozsonyi parlament külügyi bizottságának jelenlegi elnöke kerül a névsor élére. Őt Vladimír Manka jelenlegi euroképviselő követi. Bizonytalan viszont Monika Flasíková-Benová további brüsszeli ténykedése: ő sokáig Robert Fico bizalmasának számított, és a jelenlegi kormányfővel együtt alapították a Smert. A szlovák miniszterelnök azért orrolt meg rá, mert a képviselő asszony bő két éve bírálni merészelte őt amiatt, hogy a Szlovák Nemzeti Pártot bevette a kormánykoalícióba.

Prága belvárosa. Lózungok nélküli kampányt ígérnek
Prága belvárosa. Lózungok nélküli kampányt ígérnek

A legerősebb pozsonyi ellenzéki párt, a Dzurinda vezette Szlovák Kereszténydemokrata Unió listavezetője Eduard Kukan lesz, aki politikusi pályafutásának méltó befejezéseként szeretne euroképviselő lenni. A kereszténydemokraták listavezetője Martin Fronc, aki hat évvel ezelőtt oktatásügyi miniszterként jelentős érdemeket szerzett a Selye János Egyetem megalakulásában.

Sokáig Ján Slota is kacérkodott a gondolattal, hogy jelölteti magát brüsszeli képviselőnek. - Felkavarnám a brüsszeli állóvizet, és bebizonyítanám, hogy mi is az igazság a szlovák-magyar politikai kapcsolatokban - döngette a mellét többször is. Nemrég bejelentette, hogy mégis otthon marad. Állítólag azért is, mert korábbi szándékai miatt többen már a pártelnöki posztra ácsingóztak.

Csehország: ismert hölgyet keres a kormánypárt

A legerősebb kormányzati tényező, a Polgári Demokrata Párt (ODS) jelentette be elsőként múlt pénteken, hogy negyvenmillió koronát (400 millió forintot) szán a kampányra. - A legidőszerűbb belpolitikai, uniós és egyéb külpolitikai témákra összpontosítunk, konkrét programmal, tényekkel és nem lózungokkal - nyilatkozta Jan Zahradil listavezető, aki jelenleg is európai parlamenti képviselő. Hozzátette: - Annak ellenére, hogy hazánknak kettővel kevesebb képviselője lesz júniustól, arra törekszünk, hogy az ODS mandátumainak a száma ne csökkenjen, tehát ezután is legalább kilenc legyen. Ha több lesz, az sem baj - közölte mosolyogva a politikus.

Zahradil ezután kifejtette: - Szeretnénk visszavágni a cseh szocdemeknek (CSSD) a tavalyi megyei és részleges szenátusi választásokon elszenvedett vereségét. Az idei jó szereplésünk egyúttal kedvező alapot teremthet ahhoz, hogy eredményesen szerepeljünk a jövő évi, hazai parlamenti választásokon is.

Az ODS prágai központjában közölték, hogy a jelöltlistát néhány napon belül véglegesítik, méghozzá az országos testület titkos belső választásának eredménye alapján. Jelenleg még egy ismert és elismert hölgyet keresnek, aki képes lenne a fiatal nemzedék és a nők mozgósítására, mert körükben érdeklődnek a legkevesebben a kora nyári voksolások iránt.

- Folytatni szeretnénk a tavalyi sikeres szereplésünket az idén is. Ehhez elsősorban az kell, hogy mozgósítsuk a támogatóinkat, mert legutóbb közülük nagyon kevesen mentek el voksolni. Ez most nem ismétlődhet meg, ezért a jelöltlistánkon neves közéleti személyiségek szerepelnek - válaszolta érdeklődésünkre Jirí Paroubek, az ellenzéki cseh szocdemek elnöke. A CSSD listáját Jirí Havel volt kormányalelnök, a baloldali párt árnyékkormányának oktatásügyi szakértője vezeti.

A további három parlamenti párt, a kereszténydemokrata-néppártiak (KDU-CSL), a zöldek (SZ) és a kommunisták (KSCM) vezetősége egyelőre csak a listavezetőkről döntött. A befutónak vélt helyekért ugyanis főleg a megyei választásokon leszerepelt személyek között nagy a versengés. A teljes listákat így csak később hozzák nyilvánosságra.

Intenzíven készülnek a parlamenten kívüli cseh pártok is. Példaképük Jana Bobosíková és Vladimír Zelezny, a két volt tévés személyiség, akik a Függetlenek alkotta csoport listáján jutottak be legutóbb az Európai Parlamentbe.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.