Nem Kennedy lép Clinton helyére

John F. Kennedy lánya családi okokra hivatkozva esélyesként adja fel a helyet. Az új külügyminiszter új korszak kezdetéről beszélt első munkanapján a tárca élén.

Üdvrivalgás és vastaps fogadta csütörtökön az első külügyminiszteri munkanapjára a tárca épületébe érkező Hillary Clintont, akinek kinevezését formálisan előző nap, 94:2 arányban hagyta jóvá a szenátus. A korábbi First Lady az állomány előtt "új korszak kezdetéről" beszélt, és arról, hogy a diplomáciának (azaz a külügynek), valamint a nemzetközi fejlesztésnek (a USAID ügynökségnek) legalább ugyanolyan szerepe van az amerikai külpolitika alakításában, mint a védelemnek. Ez Barack Obama beiktatási beszéde (és Clinton szenátusi meghallgatásán tartott expozéja) után újra a Pentagont egyértelműen az első helyre tevő Bush-elnökség bírálata. Üdvrivalgás tört ki akkor is, amikor az új főkülügyér bejelentette: még a nap folyamán a minisztériumba látogat az új elnök, illetve az évtizedekre viszszamenően tapasztalt külügyesnek számító Joe Biden alelnök, a szenátus szakbizottságának leköszönt elnöke is. Ennek nemcsak gesztusértéke, de üzenete is nyilvánvaló Washingtonban.

Nem egyszerűsödik ugyanakkor Clinton utódlása a szenátusban. New York állam Charles Schumer, a rangidős szenátor személyében jelenleg csak egyfős képviselettel rendelkezik a felsőházban. Clinton formálisan nem mondott le, amíg miniszteri kinevezését a szenátus nem hagyta jóvá. Most azonban a megerősített hírek szerint is helyére esélyes Caroline Kennedy visszalépett. Ezt tegnap reggel jelentette be, de a "személyi okokon" túlmenően alaposabb indoklás nélkül. Sajtóhírek szerint a legendás John F. Kennedy exelnök lánya, Edward Kennedy demokrata szenátor megroppant egészsége feletti aggodalmai miatt nem vállalja a megbízatást. Az 51 éves, közhivatalt soha nem viselő manhattani ügyvédnő nagybátyja, "Ted" Kennedy, aki 1962 óta képviseli Massachusetts államot a szenátusban, agydaganattal kezelik, a keddi beiktatási ünnepi ebéden is rosszul lett, és rövid kórházi ápolásra is szorult. Fia szintén a képviselőház demokrata tagja.

Caroline Kennedy ezzel alaposan feladta a leckét David Paterson kormányzónak, akinek jogköre Clinton utódjának kinevezése. Döntésében szerepet játszhatott, hogy a felmérések szerint New York közvéleménye inkább Andrew Cuomónak, az állam a főügyészi jogköröket is ellátó igazságügy-miniszterének szavazna bizalmat. A Kennedyvel egyidős demokrata politikus neve csaknem annyira ismert: a Wall Street-i visszaélések kapcsán a nagy bankházak, brókercégek háza táján is "főzsaruként" nyomoz, a média rendszeres szereplője. Apja, Mario Cuomo pedig az állam kormányzója volt régebben. Paterson kormányzó egyelőre nem közölte döntését.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.