Berlin: Mókussal a korrupció nyomában
A hamburgi Stern magazin által kirobbantott ügy azért is pikáns, mert a Deutsche Bahn ugyanazt a berlini magándetektívcéget, a Network Deutschland GmbH-t bízta meg, amely a Deutsche Telekomnak is dolgozott. A Népszabadság is beszámolt arról, hogy Európa vezető távközlési konszernjéről tavaly augusztusban derült ki: 2005-2006-ban legalább hatvan személy, köztük felügyelőbizottsági és igazgatósági tagok és újságírók után "szaglásztatott". Tavaly áprilisban pedig a Lidl került szorongatott helyzetbe annak kapcsán, hogy a diszkontlánc magándetektívekkel figyeltette meg dolgozóit, illetve feljegyzéseket készíttetett munkahelyi viselkedésükről.
A Stern rendelkezésére álló belső ügyiratok szerint a Deutsche Bahn több mint ezer ember után kémkedett a Network segítségével. Az állami tulajdonú konszernnél elismerték a megfigyelési akciókat, azokat azonban a korrupció elleni küzdelemmel indokolták. A Network magándetektívjei először 2002 végén, a Babilon fedőnevű akció során fürkészték át több száz Deutsche Bahn-alkalmazott személyes adatait, köztük banki adataikat és telefon-öszszeköttetéseiket. Majd jött a 2003-as Mókus-akció, ebben közel nyolcszáz vezető beosztású munkatárs adatait adták át a Networknek. A megbízás úgy szólt, hogy térképezzék fel az illetők és házastársaik vállalaton kívüli gazdasági-üzleti érdekeltségeit. A Stern úgy tudja, a Deutsche Bahn utoljára 2007-ben bízta meg a magánnyomozókat, hogy vizsgálják meg a menedzserek és a vasútnak beszállító cégek viszonyát, találnak-e bármilyen korrupcióra utaló jelet.
A Deutsche Bahn (DB) lapunkhoz is eljuttatott közleményben utasította vissza, hogy az állítólagos adatkezelési botrányokat együtt emlegessék a Deutsche Telekom és a Lidl törvénytelen megfigyelési botrányaival. A berlini székhelyű vasúti konszern azt hangoztatta, hogy minden lehetséges eszközzel fellép a gazdasági bűnözés és a korrupció ellen - különösen annak fényében, hogy évente húszmilliárd euró értékben vásárolnak szolgáltatásokat. A DB elismerte, hogy 1998-2007 között több mint negyven esetben adtak nyomozási megbízást a Networknek, a kifizetett honorárium elérte a 800 ezer eurót. A vasúti konszern ugyanakkor azt is hozzáfűzte: Alexander Dix berlini tartományi adatvédelmi biztos a Network-megbízások felülvizsgálatakor jelentős adatkezelési visszaélésekre bukkant, az adatvédelmi biztosnak ugyanakkor nincs alapvető kifogása azon módszerek ellen, amelyekkel a Deutsche Bahn igyekszik visszaszorítani a korrupciót és más gazdasági bűncselekményeket. Dix azt mondta a Sternnek: bizonyos adatkezelési vétségek esetében nem kizárt a büntetőeljárás.
A teljes képhez tartozik, hogy a Deutsche Bahnnak a mostani kétes ügyek nélkül is meglehetősen rossz az ázsiója Németországban.