Beiktatták hivatalába Barack Obamát
Ujjongó tömeg előtt, amerikai zászlók erdejében tett fogadalmat az alkotmány védelmére Barack Hussein Obama, John G. Roberts, a Legfelsőbb Bíróság elnöke előtt. Az Abraham Lincoln által is használt bibliát az új First Lady, Michelle Obama tartotta. Előzőleg esküt tett Joseph (Joe) R. Biden, az új alelnök is, aki 36 év után a minap mondott le szenátori mandátumáról. - Fantasztikus nap ez! Obama újradefinálja az elnökség intézményét - mondta a tömegben elvegyülő Charles Schumer, New York rangidős szenátora, sokak reményét kifejezve. A vártnál elviselhetőbb hidegben a forgalmi korlátozásokkal, lezárásokkal, különleges biztonsági intézkedésekkel megküzdő százezreket már reggel a délutáni parádé útvonala mellé, illetve az eskütétel helyszíne közelébe engedték. A negyedik napja folyamatosan tartó koncertek, ünnepségek, jótékonysági események, vacsorák és bálok után sokan egyszerűen igyekeztek jól érezni magukat a hideget enyhítő napsütésben.
- Virginiából jöttünk át az alkalomra, az autót a metróvégállomáson le kellett tennünk. Közülünk csak a férjem szavazhat Amerikában, és igazság szerint nem is Obamát támogatta. De eljöttünk, mert szeretnénk, ha sikeresen kormányozna, és osztozni akartunk a nap örömében az amerikaiakkal - mondja kérdésünkre egy fiatal magyar pár hölgytagja.
- Jól tudjuk már, hogy válság közepén vagyunk. Országunk háborúban áll az erőszak és gyűlölet messzire nyúló hálózatával szemben. Gazdaságunk súlyosan meggyengült, egyesek mohósága és felelőtlensége következtében. De közös mulasztásunk is, hogy nem hoztunk meg nehéz döntéseket, és nem készítettük fel az országot az új korszakra. Otthonok vesztek el, vállalkozások zártak be. Egészségügyünk túlságosan költséges, iskoláinkban túl sokan kudarcot vallanak, és minden nap új bizonyíték szól mellette, hogy energiafelhasználásunk ellenségeinket erősíti, és fenyegeti bolygónkat - mondta már beiktatási beszéde elején az új elnök. Hozzátette: "tudjuk ugyanakkor, hogy a nagyságot nem adják ingyen, meg kell érte dolgozni." - Akármerre is nézünk, mindenütt tennivaló akad. A gazdaság állapota merész és gyors cselekvésre szólít fel, mi pedig cselekedni fogunk. Nemcsak új állásokat teremtünk, hanem a növekedés új alapjait rakjuk le. Megépítjük az utakat és a hidakat... visszahelyezzük a tudományt az őt megillető helyre... Átalakítjuk iskoláinkat, főiskoláinkat és egyetemeinket ... - fogalmazott Obama, részben megismételve a korábbi beszédeiben elhangzottakat. A Bush-korszak további bírálataként Obama azt mondta: a védelemben nem szabad választani a biztonság és eszményeink között. - Amerika minden nemzet és férfi, nő, gyermek barátja, aki a békés és méltó jövőt keresi. Újra készek vagyunk a vezetésre - emlékeztetett az alapító atyák ideáljaira. Irakban - "felelős kivonulást, Afganisztánban "kemény munkával kidolgozott békét" ígért. - Tudjuk, hogy mozaikörökségünk erő, nem pedig gyengeség. Keresztények és muzulmánok, zsidók és hinduk, valamint nem hívők nemzete vagyunk.... csak abban hihetünk, hogy a régi gyűlöleteknek egyszer csak végük lesz - mondta, az iszlám világnak azt ígérve: új kiutat fog keresni "a közös érdekek és a közös tisztelet alapján". A világ konfliktust kereső, társadalmuk bajaiért a Nyugatot hibáztató vezetőinek Obama azt üzente: legyenek vele tisztában, hogy népük annak alapján ítéli majd meg őket, amit építenek, nem pedig amit lerombolnak.
Délelőtt az új elnöki pár templomba hajtott a Blair House-ból, a Fehér Ház állam-, és kormányfői vendégházából, ahol az utóbbi napokban berendezkedtek. Majd a Fehér Házból George W. Bush és Barack Obama - a hagyománynak megfelelően - együtt távozott, ült az elnöki limuzinba, és hajtott a Pennsylvania sugárúton a Capitolium felé. Az itt várakozó tömegben ekkor már bejelentették a VIP-vendégeket, köztük az Egyesült Államok előző elnökeit. Így Jimmy Cartert és feleségét, idősebb George és Barbara Busht, a nyolc év után távozó elnök szüleit, Bill és Hillary Clintont; utóbbit egyelőre még szenátorként, noha a külügyminiszteri posztot tölti majd be az Obama-adminisztrációban. Dick Cheney, a távozó alelnök hétfői hátfájdalmai miatt tolószékben volt jelen. A VIP-széksorokban az amerikai kultúra ismert személyiségei is helyet foglaltak, köztük Dustin Hoffman és Steven Spielberg. Magára az ünnepségre 240 ezer jegyet adtak ki a kongresszuson keresztül, csak elvben ingyen. Az invokációt a melegeket sértő kijelentéseiért bírált tiszteletes, Rick Warren mondhatta el. Elizabeth Alexander afroamerikai költőnő az alkalomra írt versét szavalta el.
Az idén 48 éves Obama, aki novemberben nyerte meg az elnökválasztást, az ország első afroamerikai elnöke, aki ráadásul a polgárjogi harcos, Martin Luther King emléknapja után közvetlenül léphetett hivatalba. Hawaii-on született kenyai apa és fehér bőrű kansasi anya egyetlen gyermekeként, számos féltestvére van viszont. Anyja mellett a nagyszülei nevelték. Hawaii szigetén járt iskolába, iskoláit már Kaliforniában, New Yorkban, illetve a Harvard jogi karán végezte. A Harvard Egyetem jogi szemléjének első fekete bőrű szerkesztője volt. Chicagóban kezdett dolgozni, ahol feleségét is megismerte - azóta két lányuk született. Itt, a "szeles városban" kezdte meg politikai karrierjét is. Képviselő volt Illinois állam szenátusában. Országos ismertséget a 2004-es demokrata jelöltállító konvención elmondott, nagy hatású beszédével szerzett. Csaknem két éve jelentette be - immár Illinois állam szenátoraként -, hogy versenybe száll az Egyesült Államok elnöki posztjáért. A demokrata párton belül Hillary Clinton volt a legnagyobb ellenfele. A november 4-i választásokon legyőzte a republikánus John McCaint. A McCain tiszteletére adott hétfői vacsorán az akkor még csak megválasztott elnök meleg szavakkal méltatta volt ellenfelét, "amerikai hősnek" nevezve az arizonai szenátort, aki "kész a pártszempontokon való felülemelkedésre". - Lehet, hogy nem mindenben értünk majd egyet a következő hónapokban. Lesznek vitáink. John nem arról híres, hogy lakatot tesz a szájára, és szól majd, ha elszúrok valamit. Ennek ez a rendje, ugyanis az elnökség csak egy része a szélesebb kormányzásnak a nép által és a népért - fogalmazott Obama.