Izrael mára elhagyja Gázát

Barack Obama megválasztott amerikai elnök ma esedékes beiktatásáig kivonulnak az izraeli csapatok Gázából - izraeli illetékesek szerint ezt gesztusnak szánják az új amerikai adminisztráció felé. Tegnap nyugalom volt Gázában, a felek betartották az előző nap életbe léptetett tűzszünetet.

A mentők tovább kutattak túlélők után, miközben a hangszórókon a Hamasz-diadalról szólt a hivatalos propaganda. Számítások szerint kétmilliárd dollárra rúg a harcokkal okozott anyagi kár. Szaúd-Arábia egymilliárd dollárral járul hozzá az újjáépítéshez. Ma Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a Gázai övezetbe utazik.

Egyiptom csütörtökre Kairóba hívta az izraeli kormány képviselőit és a különböző palesztin szervezetek tisztségviselőit, hogy külön-külön a tartós gázai övezeti tűzszünetről egyeztessenek. A tartós tűzszünet egyik feltétele az Egyiptomból a Gázai övezetbe irányuló fegyvercsempészés megakadályozása: ennek fontos garanciája lehet, hogy az Egyesült Államok után Egyiptommal is megszületett az ezt célzó intézkedésekről szóló megállapodás. Ezzel együtt a Hamasz fegyveres szárnyának egyik szóvivője azt közölte: újra felfegyverzik a szervezetet. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter egyébként öt szakaszból álló béketervet dolgozott ki, melynek nem titkolt célja, hogy ne az USA legyen az egyedüli kezdeményező a régióban.

- A béke lehetősége nem örök - üzente Izraelnek a szaúdi király, Abdallah a Kuvaitvárosban, az Arab Liga csúcstalálkozóján. Arra utalt, hogy 2002-ben az arab államok azt javasolták Izraelnek: vonuljon vissza az 1967-ben elfoglalt területekről, cserébe az arab országok rendezik a viszonyukat a zsidó állammal. A beszédekből világos volt, az Arab Ligát még mindig megosztja a gázai háború: Hoszni Mubarak egyiptomi elnök a Hamaszt, miközben Bassár el-Aszad szíriai elnök Izraelt vádolta a háború kirobbantójaként.

Mahmud Abbasz palesztin elnök nemzeti egységkormány megalakítására szólította fel a Hamaszt és a vele rivális, egyébként általa irányított Fatah mozgalmat, hogy minél előbb meg tudják tartani a parlamenti és elnökválasztásokat. Erre ugyanakkor kicsi az esély, még ha Ban Ki Mun arra is kérte az arab vezetőket Kuvaitban, támogassák Abbaszt. Törökország felajánlotta, hogy közvetít a két palesztin szervezet között.

Lebombázott házak fölött repülnek a madarak. Az első felmérések szerint 20 ezer épület dőlt össze, vagy sérült meg
Lebombázott házak fölött repülnek a madarak. Az első felmérések szerint 20 ezer épület dőlt össze, vagy sérült meg
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.