A Hamasz nem iráni báb
Napjainkban kétségkívül Irán számít a Hamasz legfőbb támogatójának, de ez korántsem volt mindig így. A palesztin-izraeli ügyet illetően Iránnak mindig is a libanoni síita Hezbollah jelentette a legfőbb eszközt és ütőkártyát. Ezzel szemben a Muzulmán Testvériség gázai irodájának radikálisabb tagjaiból megszülető Hamasz szunnita szervezet közel sem kapott akkora figyelmet és támogatást. A 2006-os választáson aratott győzelme azonban felértékelte a szervezetet a teheráni vezetés szemében, a nyugati segélyek befagyasztása és az arab államok adakozási kedvének csökkenése pedig támogatói vákuumot eredményezett, amelynek betöltésére Irán vállalkozott. Mahmud Ahmadinezsad közel 50 millió dollár értékű segélyt ígért meg akkor.
A pénzügyileg ellehetetlenülő Hamasz-kormányzatnak igazi mentőövként érkezett az iráni támogatás, Teherán pedig a nyaka körül egyre szoruló hurokban a palesztinügyet a síita-szunnita megosztottság képzetének áthidalására, a megbízható szövetségesek keresésére, s a kapcsolatok építésére igyekezett felhasználni. A nemzetközi szankciók szorítása alatt álló Iránnak egyszerűbb pénzügyileg támogatni a palesztin csoportokat, mintsem felfegyverezni őket, amely igencsak nehézkes és kockázatos.
A Hamasz közel sem tekinthető iráni bábnak, hanem inkább egyfajta "lehetőségnek" számít, amelyet Teherán igyekszik kihasználni. Nincs ez most sem másként, az iráni vezetők keményen fogalmaznak, amivel hazai és regionális pozíciókat kívánnak szerezni, valamint üzenni a hivatalba lépő új amerikai adminisztrációnak A pragmatistaként számon tartott Ali Hasemi Rafszandzsani például a következőket mondta: "Az elnyomott palesztinoknak csak úgy van esélyük harcolni Izraellel szemben, ha a politikai és pénzügyi támogatás mellett fegyverekhez is hozzájutnak." Aktívan feltehetően mégsem lépnek az ügy érdekében, mivel Irán számára kifizetődőbb, ha a partvonalról figyel: minél nagyobb lesz ugyanis az Izrael-ellenesség az arab világban, annál jobban visszhangoznak majd az iráni gondolatok a közel-keleti fejekben.