A puccsok ideje lejárt

Élesen bírálta a török hadsereg az Ergenekon-vizsgálatot, mely szerint nyugalmazott tisztek, üzletemberek, politikusok, újságírók szövetkeztek arra, hogy megbuktassák a ma Brüsszelben tárgyaló Recep Tayyip Erdogan vezette kormányt.

Élesen bírálta a török hadsereg az Ergenekon-ügyben egyre szélesedő vizsgálatot, amelyben az ankarai hatóságok egy tervezett puccs ügyében nyomoznak. Eddig 86 embert vettek őrizetbe, köztük nyugalmazott főtiszteket, politikusokat és jogászokat. Legutóbb múlt csütörtökön tartóztattak le egy hónapok óta körözés alatt álló nyugalmazott tábornokot, Levent Ersözt, aki a gyanú szerint kapcsolatban állt az ország destabilizálására és a Recep Tayyip Erdogan vezette kormány megdöntésére szervezkedő Ergenekon-hálózattal. A múlt héten még 40 embert tartóztattak le az üggyel kapcsolatban és két nagyobb fegyverraktárt is találtak a hatóságok.

Az ellentmondásoktól egyáltalán nem mentes, feltételezett összeesküvés 86 vádlottjának pere tavaly októberben kezdődött. Az ügy rávilágít a Törökországot uraló két elit, a magát muzulmán-demokrataként jellemző, iszlamista gyökerű kormányzó párt és hívei, illetve a nacionalista, Európai Unió-ellenes, szekuláris elit közötti ellentétekre.

"Alapvető emberi jogokat tiporják lábbal, köztük az alkotmány által is biztosított ártatlanság vélelmét és az igazságos perhez való jogot" - jelentette ki sajtókonferenciáján a török vezérkar szóvivője, Metin Gürak dandártábornok, aki szerint "azok, akiktől elvárható lenne, hogy felelősséggel cselekedjenek, egyéneket, intézményeket, az igazságszolgáltatást és végső soron az államot sértik meg". A letartóztatások komoly aggodalmat okoztak a nagy hatalmú török hadseregben, amely a modern török állam megalapítása óta gyakorlatilag érinthetetlenséget élvezett, és amely az elmúlt 50 évben négyszer is megbuktatta a politikai vezetést. A hadsereg és a politikai vezetés közti bizalmatlanság komoly veszéllyel fenyeget.

A Hurriyet napilap hét végi számában Huseyin Kivrikoglu, nyugalmazott tábornok, korábbi vezérkari főnök egy interjúban kijelentette: "a puccsok ideje lejárt, nincs rájuk szükség. Manapság a vezérkari főnök és a kormányfő majdnem hetente találkoznak, így ha van valami probléma, akkor azt ott meg tudják oldani. Lépésről lépésre támadják a hadsereget. Olykor a sajtón, néha vallási csoportokon keresztül." A török hadsereg 1998 és 2002 közötti parancsnoka hozzátette: "Az Ergenekon-ügy pusztán a hadsereg megítélést akarja tönkretenni."

A török világi intézmények - köztük a hadsereg - a letartóztatásokban a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) bosszúját látják, amelyet tavaly jogi úton be akartak tiltani a világiasság alkotmányos elvének megsértése címén. A jobbközép párt ezt tagadja.

Ankarában fegyverraktár után kutatnak a törvényszéki nyomozók
Ankarában fegyverraktár után kutatnak a törvényszéki nyomozók
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.