Válság: égnek a rendőrautók
Számunkra ismerős dolgok történnek Lettországban és Bulgáriában ezekben a napokban. Néhány ezer ember vonul fel a törvényhozás elé, hogy a parlament távozását, a kormány lemondását követelje. Utána összecsapás a kivezényelt rendőrökkel, némi randalírozás. Rigában gyújtogatásig fajult a dolog, s néhány boltot is kifosztottak. A külső elemzők - Nyugaton és Keleten egyaránt - a világgazdasági válságnak tudják be az eseményeket. Tény, hogy mindkét országban kipukkadt néhány gazdasági-politikai buborék. Lettországban például kétszeresére - kilenc százalékra - nőtt a munkanélküliség. Szétpukkant az ingatlanpiaci luftballon is. A korábban évi tízszázalékos GDP-növekedés, amelyet elsősorban a bankhitelek által támogatott fogyasztás gerjesztett, szintén eltűnt. A (jobboldali) lett kormány jelenleg ötszázalékos GDP-csökkenéssel kalkulál. Lettországnak is segélyért kellett folyamodnia az IMF-hez.
A kormányzat drasztikus lépéseket fontolgat, csökkentené a közszféra alkalmazottainak jövedelmét, miközben adót emelne. A társadalmi elégedetlenség erőszakos kirobbanásának okai között azonban szerepet játszhat az orosz nyelvű kisebbség megoldatlan helyzete, s a kormányzó koalíció belső gyengesége is.
Sok minden hasonló Bulgáriában is, ami a gazdaság gyengeségeit és a világgazdaság visszaesését illeti. Ott azonban a politikai forrongás jóval megelőzte a gazdasági vészjelenségeket. A kormányzó koalíció (szocialisták, török kisebbségi párt, "cári" liberálisok) nem tudták kihasználni a bolgár társadalom európai eufóriáját. A kormányzatnak a korrupció és a szervezett bűnözés elleni intézkedései nem elégítették ki az uniót, amely csúnyán megbüntette Szófiát. Mindez elegendő muníciót adott a jobboldali, populista ellenzéknek. A dologhoz hozzájárult a nacionalista, törökellenes indulatok felerősödése is. A mostani zavargások sem érhették meglepetésként a szófiaiakat. A parlament környékén hónapok óta tüntetnek különböző gazdasági érdekvédők a horgászoktól kezdve a tejtermelőkig és a környezetvédőkig. A diákok is majd egy éve követelik a kollégiumi negyed biztonságának rendezését. Eközben a parlamenti és parlamenten kívüli ellenzék folyamatosan új választásokat sürget. A közhangulat tehát alaposan elő volt készítve. Mindehhez járult a gazdasági visszaesés mellé az energiaválság, a gázszállítások leállása. A kormányfő egyik fő aduja eddig kiváló orosz-ukrán kapcsolatrendszere volt. De gázt ő sem tudott varázsolni. (Szergej Sztanisev Ukrajnában született és Moszkvában diplomázott.) A bolgár koalíció tehát úgy készül a nyári választásokra, hogy közben egyszerre kell megoldásokat találnia a gazdasági válságra, s állnia kell az EU éles kritikáját és az ellenzék támadásait.
A gazdasági bajok tehát elég gyorsan képesek politikai válsággá alakulni az unió politikailag kevésbé stabil tagállamaiban. Ezt láttuk Görögországban is. Ilyenkor lobbannak a Molotov-koktélok, égnek a rendőrautók.