Traian Basescu tízparancsolata
A Basescu által kinevezett bizottság már októberben befejezte munkáját, de a szakemberek által elkészített jelentést az államelnök csak a héten hozta nyilvánosságra. A államfő és más politikusok jelenlétében szerdán bemutatott dokumentum kétséget kizáróan Basescu szájíze szerint készült el. Basescu kijelentette: ha a kormány vagy a lakosság javasolja, azonnal kezdeményezi majd az alkotmánymódosítását, amelynek szerinte tíz lényeges kérdést kellene megoldania: a koherens félelnöki rendszer bevezetése, a parlamentfeloszlatási mechanizmusok meghatározása, az egykamarás törvényhozásra való áttérés, a parlamenti mentelmi rendszer megszüntetése bűncselekmények esetében, a sürgősségi kormányrendeletek által történő kormányzás drasztikus korlátozása, az ország új területi-közigazgatási felosztása és igazi helyi autonómia kiépítése, az alkotmánybíróság megbízhatóságának viszszaállítása, a kötelező népszavazás bevezetése, az igazságügy szakmai vezetését ellátó Legfelső Bírói Tanács szerepének és szerkezeti felépítésének újragondolása, illetve az állampolgári jogok világos definiálása.
Az ellenzék szerint Traian Basescu valójában azt szeretné hogy félelnöki rendszer néven létrehozza a saját uralmát. Norica Nicolai, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt alelnöke kijelentette: tízparancsolata által Traian Basescu újabb felfüggesztését akarja elkerülni, de egyben azt is, hogy ellenőrizze a parlamentet és az igazságszolgáltatást, ami pedig megengedhetetlen. Ellenezte az alkotmánymódosítást Adrian Nastase vezető szociáldemokrata politikus, volt kormányfő is, aki úgy vélekedett, hogy pártja - a Demokrata-Liberális Párttal történő koalícióra lépés révén - mára Traian Basescu "egyik alegységévé vált".
Frunda György RMDSZ-szenátor szerint Románia alkotmánya valóban módosításra szorul, s ezt a magyar érdekvédelmi szervezet is támogatja. Frunda is úgy vélekedett, hogy a Basescu által javasolt módosítások tulajdonképpen elnöki rendszer kialakítását eredményeznék. Frunda és több román politikus is egyetértett azonban a területi-közigazgatási egységek átrajzolásával, mivel a jelenlegi megyék túl kicsik ahhoz, hogy az európai interregionális együttműködésbe hatékonyan bekacsolódhassanak.