Izrael a Hamaszra vár a tűzszünettel kapcsolatban
Az egyiptomi fővárosban tárgyalt tegnap továbbra is a Hamasz damaszkuszi vezetőségének küldöttsége is. "A tárgyalásokat nem fejeztük be teljesen. Előadtuk az elképzeléseinket, most várjuk a választ" - mondta Ajman Taha, Hamasz-tisztviselő. A Reuters hamaszos forrásai szerint az iszlamista szervezet 6-12 hónapos megújítható tűzszünetet, az izraeli csapatok kivonulását és a gázai határátkelők megnyitását akarja elérni. Izrael - mely egyelőre azt szeretné, ha a Hamasznak világos álláspontja alakulna ki az egyiptomi javaslattal kapcsolatban - garanciákat akar, hogy a Hamasz nem tud újrafegyverkezni a csempészalagutak segítségével, és nem lő ki rakétákat Izraelre.
Az egyiptomi javaslat olyan átmeneti tűzszünetet javasol, amit egy hosszú távú megállapodás követ. Ennek keretében megnyitnák a gázai határátkelőket, amelyeket a Mahmud Abbasz palesztin elnök vezette hatóság emberei ellenőriznének.
A Haarec izraeli napilap honlapja szerint a hadsereg vezetői úgy vélik, Izraelnek minél előbb, lehetőleg még az új amerikai elnök beiktatása előtt meg kéne állapodnia a tűzszünetben, s nem szabadna megindítani a hadművelet "harmadik fázisát", mert már elérte azt, amit el lehetett, s bebizonyította, hogy nem fél szárazföldi csapatokat bevetni. Ehud Barak izraeli védelmi miniszter ugyanakkor tegnap közölte: a hadművelet elérte céljai nagy részét, "de valószínűleg még nem mindet".
Izrael és a Hamasz múlt pénteken egyaránt visszautasította az ENSZ Biztonsági Tanácsának azonnali tűzszünetre felszólító határozatát. Az ENSZ-határozattal kapcsolatban kisebb diplomáciai perpatvar alakult ki az izraeli és az amerikai vezetés között. Ehud Olmert izraeli kormányfő ugyanis úgy adta elő a történteket, hogy a határozat elfogadása előtt felhívta George W. Busht - aki emiatt megszakította egy programját - és arra kérte az amerikai elnököt: utasítsa Condoleezza Rice külügyminisztert, hogy az USA tartózkodjon a szavazásnál. Olmert szerint Rice-nak ez nagyon kínos lehetett, mert részt vett a (14 igen szavazattal elfogadott) határozat kidolgozásában. A Fehér Ház szerint a történetből egy szó sem igaz.