Pénzjutalom járna a leleplezőknek
- A tervezet célja kettős: egyrészt megvédeni a bejelentőt, másrészt elérni, hogy tette anyagilag is előnyös legyen neki. Amennyiben egy vállalat pénzéből, vagy közpénzből így sikerül valamit megmenteni, abból jutalmat kap - fejtette ki az államtitkár, hozzátéve, hogy reményeik szerint tavasszal már elkészülhet egy normaszöveg.
April H. Foley, az Egyesült Államok budapesti nagykövete - aki korábban létrehozott egy Budapestre akkreditált nagykövetek közti együttműködést korrupciós ügyekben, melynek célja a magyar korrupció felszámolásában való segítségnyújtás - elmondta, hogy Amerikában akár a "megmentett" pénz 15 százalékát is megkaphatja a bejelentő.
Foley a konferencián tartott beszédében elmondta, megbízatása kezdetén az volt a célja, hogy megerősítse Magyarországgal a kereskedelmi kapcsolatokat, de amerikai üzletemberekkel folytatott beszélgetése alapján kiderült: a korrupció egyre növekvő akadályt jelent Magyarországon. Foley nagykövet asszony idézte a Tranparency International tanulmányát, mely szerint Magyarország a korrupciós érzékelési index (CPI) nemzetközi rangsorában a 47. helyre csúszott viszsza az előző évi 39. helyről.
Kérdésünkre a nagykövet asszony nem tudta pontosan megmondani, mennyi amerikai befektetéstől esett el Magyarország a korrupció miatt, ám emlékeztetett: a Világbank szerint világszinten a korrupció olyan, mintha egy 20 százalékos adót vetnének ki.
Az Egyesült Államok külügyminisztériumának helyettes államtitkára, Judith Garber nyitóbeszédében azt hangsúlyozta: a korrupció aláássa egy ország gazdasági és társadalmi fejlődését, s különösen komoly kihívást jelent az átalakulóban lévő gazdaságoknak, mint Magyarország.