Szorul a hurok Gázaváros körül
Az izraeli hadsereg offenzívájának 18. napján minden korábbinál mélyebbre nyomult előre Gázaváros peremén, ahol szemtanúk szerint súlyos öszszecsapások zajlottak - jelentette az MTI. Ehud Olmert kormányfő, Ehud Barak védelmi miniszter és Cipi Livni külügyminiszter ugyanakkor hétfő este úgy döntött, a következő 2-3 napban még nem küldi be a csapatokat a legsűrűbben lakott városok közepébe, azaz nem kezdődik meg a hadművelet politikailag rendkívül kockázatos harmadik fázisa - értesült a Reuters.
Az izraeli offenzívában mintegy 930 palesztin halt meg, és több mint 4300 a sebesült. Az izraeli oldal vesztesége 13 halott - kilenc katona és négy civil, akik rakétabecsapódás áldozatai lettek.
Eközben némi zavar támadt a Hamasz háza tája körül a tűzszünetet illetően, ami rávilágít a törésvonalra a mozgalom damaszkuszi vezetése és a gázai hamaszosok között. A Hamasz (damaszkuszi) küldöttsége és az egyiptomi titkosszolgálat vezetője tegnap tovább egyeztetett a tűzszünetről. A vita elsősorban arról folyik, hogy az izraeli csapatoknak még a tűzszünet bejelentése előtt ki kell-e vonulniuk az övezetből vagy sem. A Hamasz a tűzszüneti javaslat több elemét is elutasítja: így az esetlegesen a Gázai övezetben állomásozó nemzetközi katonaságot és a palesztin hatóságnak (azaz a rivális Fatahnak) az egyiptomi-gázai határállomásra, Rafahba telepítendő egységeit. Eközben Iszmail Hanija, korábbi miniszterelnök, a Hamasz egyik gázai vezetője először nyilatkozott az izraeli offenzíva megindítása óta. A bujkáló Hamasz-vezető azt mondta: a szervezet "kész az agresszió befejezésére irányuló minden kezdeményezést pozitívan megvizsgálni". Ugyanakkor hozzátette, a "Hamasz folytatni fogja a harcot a megszállók ellen".
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár kedden kezdődő közel-keleti útja során nem kíván találkozni a Hamasz vezetőivel, kizárólag a palesztinok nemzetközileg elismert vezetőjével, Mahmud Abbasz elnökkel fog tárgyalni.
Eközben kuvaiti képviselők egy csoportja - többségükben iszlamisták - tudatta: nem tartják kívánatosnak Abbasz jelenlétét azon a jövő heti arab csúcstalálkozón, amelyet a Gázai övezet újjáépítéséről tartanak a Perzsa-öböl menti országban. Abbasz - aki az offenzíva kezdete után közvetlenül a Hamaszt tette felelősség a történtekért, és tanácsadóinak véleménye ellenére azóta sem volt hajlandó keményebb hangot megütni Izraellel szemben - tegnap mégis közölte: Izrael a palesztin nép megsemmisítésére törekszik a Gázai övezetben azzal, hogy elutasítja a hadművelet leállítását.
Az offenzíva meggyengítette az amúgy sem túl erős Abbasz pozícióit, aki az elmúlt 18 napban nem sokat tett (tudott tenni) a hadművelet leállítása érdekében. A Reuters információi szerint Washington abban bízik, majd a Gázai övezet újjáépítése során tudná a palesztin elnök népszerűségét növelni.
De lehet, hogy Izrael nem is ezt szeretné. Diplomáciai forrásaink szerint elképzelhető, hogy Izrael arra játszik, hogy kettévágja a Hamaszt: egy tárgyalóképesre, és egy szalonképtelenre. Így bevonná a béketárgyalásokba, a "másik Hamaszt" viszont diszkreditálná.