Kettészakadt a dél-afrikai kormánypárt

A leendő elnököt korrupcióval vádolják, az apartheidet megbuktató, elsöprő népszerűségű kormánypárt pedig kettészakadt. Néhány hónappal a választások előtt egyre nagyobb a politikai zűrzavar Dél-Afrikában.

Mégis per indul a dél-afrikai kormánypárt elnöke (és nagy valószínűséggel az ország leendő köztársasági elnöke), Jacob Zuma ellen. A fellebbviteli bíróság megsemmisítette a négy hónappal ezelőtti döntést, amely egy formaságra hivatkozva megszüntette az eljárást. Könnyen lehetséges tehát, hogy hosszúra nyúló, korrupció, zsarolás, csalás és pénzmosás vádjával indult per közepén választják elnökké Zumát. A tavasszal megrendezendő parlamenti választások legnagyobb esélyese az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC). Így annak vezetője Afrika legerősebb gazdasági hatalmának (a 2010-es focivébé rendezőjének) elnöke lesz.

A politikust először 2005-ben vádolták korrupcióval. Thabo Mbeki akkori elnök azonnal menesztette Zumát az alelnöki székből, a vádakat azonban ejtették. 2007 végén, egy héttel azután, hogy a párt elnökévé választották Mbeki ellenében, újabb bizonyítékok kerültek elő, és a vádakat felújították. Ám egy formaságra hivatkozva tavaly nyáron ismét megszüntették az eljárást.

Az ügyet már kezdettől fogva átszőtte a politika. Mbeki ellenzéke folyamatosan azzal vádolta az elnököt, hogy hatalmát kihasználva igyekszik megszabadulni politikai riválisaitól. Ezzel vádolta az eljárást négy hónapja megszüntető bíró is - ami már olyan erős nyomást jelentett, hogy néhány nap múlva le is mondott, az elnöki székbe pedig átmenetileg Kgalema Motlanthe ült.

Zuma és Mbeki híveinek harca - amelyet a média olykor a "titáni" jelzővel illetett - az ANC kettészakadásához vezetett. Az új pártelnök, a háborús hős Zuma népszerű, jó kapcsolatot ápol a szakszervezetekkel, és a sok millió szegény képviselőjének tartják. Pártbéli ellenzéke szerint túlzottan balra tolja a pártot, és minden kulcspozíciót szakszervezeti vezetőknek ad.

Az elégedetlenkedők Mosuoa Lekota vezetésével egy hónappal ezelőtt alakítottak pártot a Nép Kongresszusa (röviden Cope) néven. Az ANC sem késlekedett sokáig ellenfele befeketítésével: szerintük Lekota whiskyző, szivarozó elitista, aki nem figyel a munkásosztályra. A BBC tudósítása szerint a pártszakadásban az etnikai ellentéteknek is szerepe volt.

Elemzők szerint az új párt sem akadályozhatja meg az ANC-t abban, hogy győzelmet arasson a közelgő választásokon. Az új elnöknek azonban számos problémával kell szembenéznie: a 47 milliós országban egyre szélesebbek a társadalmi különbségek, egyre többen süllyednek szegénységbe. Növekszik az idegenellenesség is: tavaly zavargásokhoz is vezetett, hogy a helyi lakosság úgy érezte, a környező országokból érkező munkások elveszik állásaikat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.