A BT-döntés után is folytak a harcok Gázában

Sem az izraeli kormány, sem a Hamasz nem fogadja el az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1860-as, azonnali tűzszünetre vonatkozó határozatát. A testület háromnapos tanácskozás után, majdnem egyhangúan fogadta el a határozatot. Az Egyesült Államok tartózkodott. Ehud Olmert izraeli kormányfő szerint az izraeli lakosságot sújtó tegnap reggeli rakétalövések azt bizonyítják, hogy a BT döntésének nincs gyakorlati jelentősége, a gyilkos palesztin szervezetek nem fogják végrehajtani.

A határozat nem tesz említés a radikális palesztin szervezet által Izraelre kilőtt rakétákról - tagnap 30 rakéta hullott Izraelre. A Hamasz pedig azt kifogásolta, hogy a BT határozata nem vette figyelembe az ő kívánságaikat, velük nem konzultáltak.

Az izraeli kabinet eközben a hadjárat továbbfolytatása mellett döntött, "mivel Izrael soha nem fogadta el, hogy egy külső tényező korlátozza polgárai megvédéséhez való jogát". Ugyanakkor még mindig vitatkoznak arról, kiszélesítsék-e a hadműveletet, azaz bemenjenek a városok központjaiba is - írta a Reuters.

Mindeközben újabb bírálat érte az izraeli hadsereget az ENSZ részéről, mely tegnap azt állította: 30 palesztin civil halt meg, miután a hadsereg egy olyan házba terelte őket össze, amit később találat ért.

A Hamasz katonai szárnya gránátokkal lőtte a Kerem Salom-i átkelőnél azt az 50 izraeli teherautót, amely segélyszállítmányt vitt az övezetbe. A humanitárius szervezetek "sztrájkja" miatt az élelem és a gyógyszerek jelenleg nem jutnak el a gázai rászorulókhoz, de hamarosan nemzetközi csoportok érkeznek a segélyek elosztására - közölte a francia külügyminisztérium szóvivője.

Ezen a szombaton is működik Dél-Izraelben a rádióban a néma adás, ami csak veszély esetén szólal meg, s így a szombaton a készülékeket be nem kapcsoló vallásos hallgatók is értesülhetnek a helyi rakétariadókról - jelentette tudósítónk, Shiri Zsuzsa.

Mindeközben Ciszjordániában összecsapások voltak a Hamasz mintegy ezer támogatója és az izraeli biztonságiak között, a palesztinok köveket és Molotov-koktélokat dobtak a határőregységekre, akik gumilövedékekkel és könnygázgránátokkal válaszoltak.

Egyre nagyobb az arab államok felől érkező nyomás is. Az al-Dzsazíra szerint Jordánia nagykövete hazájában tartózkodik, s nem áll szándékában visszatérni Izraelbe a politikai helyzet megváltozásáig. Egyiptomban, Alexandriában tízezrek tüntettek Izrael gázai hadjárata ellen a pénteki imák idején az Muzulmán Testvériség vezetőinek irányításával. Mindeközben kiderült: Barack Obama leendő amerikai elnök kormánya kész kommunikációs csatornákat kiépíteni a Gázai övezetet uraló iszlamista Hamasz mozgalom felé, feladva a Bush-kormányzat elszigetelési doktrínáját - írta pénteken, saját forrásaira hivatkozva a The Guardian című brit napilap. Az információ szerint kezdetben nem közvetlen diplomáciai tárgyalásokról lenne szó; Obamát tanácsadói arra ösztönzik, hogy alacsony szintű, esetleg titkos megkereséseket kezdeményezzen.

Lerombolt házából hozza el ingóságait egy palesztin férfi Rafahban
Lerombolt házából hozza el ingóságait egy palesztin férfi Rafahban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.