Hadiállapotban kormányoz a Hamasz
Pedig a választások előtt azt mesélték Gázában: az EU helyi képviselői örömmel dolgoztak együtt a Hamasz-vezette önkormányzatokkal, hiszen ők elszámoltak a pénzekkel, és szakértők voltak. A választásokon a Reform és Változás nevű listán Hamasz-szimpatizáns egyetemi tanárokat, orvosokat indított a szervezet a korrupt, elkényelmesedett, megöregedett Fatahhal szemben. Utólag úgy tűnik: nem csoda, hogy nyert.
Washington kijárta, hogy a Közel-Kelet demokratizálódása jegyében indulhasson a Hamasz a választáson, ám aztán mégsem vállalta a vele való együttműködést. A 23 fős Hamasz-kabinet nyolc tagját, és 72 parlamenti képviselőjéből húszat 2006 nyarán Izrael letartóztatott. A Hamasz és a Fatah végül is nemzeti egységkormányt hozott létre, ám a nemzetközi dialógus nem indult be. Végül a Hamasz és a Fatah közötti amúgy is szélsőségesen rossz viszony fegyveres konfliktussá mérgesedett, és a Hamasz átvette a hatalmat Gázában - kiűzve a Mahmud Abbasz palesztin elnök vezette Fatah vezető tisztségviselőit.
A Hamasz először tudott volna kormányozni, különleges körülmények között. Izrael és Egyiptom lezárta a határokat, a diplomáciai embargó mellett szigorú gazdasági embargó is megnyomorította a Gázai övezetet. - Uralmuk a hadiállapot és az iszlamista kormányzás keveréke volt - mondta a Hamaszról egy Ramallahban dolgozó diplomata.
A Hamasznak ugyanakkor sikerült megtöltenie a minisztériumokat saját szimpatizánsaival. A közhivatalok működtek, a Hamasz fizetést is tudott adni. Az arab országoktól elidegenedett szervezet a pénz egy részét Irántól és baráti, iszlám szervezetektől kapta, amelyek az öszszeget vagy átutalták gázai bankokba, vagy Hamasz-tisztségviselők csempészték be készpénz formájában Egyiptom felől. A Hamasz vette át az irányítást az összes zakat (azaz adomány) bizottságban, ebből is csörgedezett a pénz. A szervezet új adókat is kivetett: pénzt szedett a rendszámtáblák regisztrálásáért és a születési anyakönyvi kivonatokért.
Egy Svédországban élő, gázai születésű ismerősöm írta panaszosan e-mailjében, menynyire felháborította, amikor kiderült: az USA és az EU pénzügyi támogatását élvező Abbasz vezette Fatah csak akkor fizette ki gázai szimpatizánsainak a fizetését, ha megtagadták a munkát. Ha dolgoztak, Hamasz-szimpatizánsként lettek megbélyegezve, s nem kaptak pénzt a palesztin hatóságtól.
A Hamasz rendet teremtett az utcákon. Felvette a harcot a bűnszervezetként működő családokkal, szétkergette a magánhadseregeket, rendőrséget szervezett. A Fatah milicistái helyett pedig egyedül az ő katonai szervezetük, az Ezzadin El-Kasszam brigádjai uralták az utcákat. Betartatták a törvényt, de át is akarták írni.
A tavalyi év végén kísérletet tettek a saria törvénykezés jogi bevezetésére, és csak idő kérdése volt a megfelelő jogszabályok elfogadása. A rendőrök az öltözködési szabályokat is szóvá tették az utca emberének, betiltották az internetes pornóoldalakat, és még több ezer honlapot szándékoztak elérhetetlenné tenni. Összefogdosták és sajtóhírek szerint nem egyszer megkínozták a Fatah Gázában rekedt támogatóit.
- Ha volt is, akinek nem tetszett a vezetés, nem mert tiltakozni, illetve úgy érezte, hogy a Fatah sem lenne különb - mondta lapunknak Wadie Abunasszer izraeli arab politikai elemző. Már a választások alatt is, a jelenlegi izraeli offenzíva alatt pedig főként úgy érzik a palesztinok, hogy a Hamaszon kívül nincs alternatíva. Hiszen az Abbasz-féle tárgyalásoknak nincs kézzelfogható eredményük.
Gázában Mahmud Zahar lett az úr, az eredeti Hamasz-kabinet külügyminisztere, ő irányítja a legtöbb fegyverest. A Hamaszt viszont súra (tanács) irányítja, amelyben a gázai hamaszosok egyre nagyobb részt követelnek maguknak a damaszkuszi Hamasz-vezetéssel szemben - emlékeztet Abunasszer.