Komikus szenátusi belépő
Sokáig Coleman, a nagy helyi ikervárosok egyike, St. Paul volt polgármestere előzött, először 700, majd 215 szavazattal. Miután a különb-ség kevesebb volt fél százaléknál, automatikus újraszámlálást rendeltek el. Az események annak függvényében vettek fordulatot, hogy kinek a kampányjogászai mely voksokat támadták meg, és kérték érvénytelenítésüket. Az állam legfelsőbb bírósága elrendelte 1600, korábban érvénytelennek nyilvánított, távollévőként leadott szavazat beszámítását, majd Franken, George W. Bush kíméletlen kritikusa került Coleman fölé.
Vége van-e most a játéknak? Nem feltétlenül. - Ez csak a kezdet. Megtámadjuk az eredményeket - közölte Coleman ügyvédje. A héten a bíróságon fellebbezhet - ebben az esetben Minnesotában ugyanúgy jogászok döntenek, mint a nyolc évvel ezelőtti elnökválasztáskor Floridában. Elemzők azt is elképzelhetőnek tartják viszont, hogy az 59 éves Coleman meggondolja magát. Egyik oka erre az lehet, ha úgy látja: a választók megelégelik a hónapok óta tartó huzavonát, és politikai jövőjét is eltemetheti.
Az 57 éves Franken az NBC televízió óriási nézettségű, szombat esti szórakoztató műsorában, a Saturday Night Live-ban szerzett ismertséget. Az iraki háború kitörése után pedig rádiókommentátorként tűnt fel az Air America rádiónál. Ő volt az első neves rádiós, aki elment Irakba, amelynek kapcsán az elnököt ostorozta. - Ugyanúgy, mint Orwellnél az 1984-ben, ahol az ellenség egyszer csak már nem Eurázsia, hanem Kelet-Ázsia, Bush az al-Kaida helyett Irakot rakta be ellenségnek. Bush háborúja a terror ellen nem más, mint háború bárki ellen, akivel háborúzni akar - fogalmazott.
Nem foglalhatja el helyét Obama utódja
Elutasították kedden a Capitoliumon Roland Burris megbízólevelét; az afroamerikai politikust az óév végén a szenátusi mandátumáról lemondott Barack Obama helyére nevezte ki Rod Blagojevich, Illinois állam kormányzója. A lépés várható volt.
A 71 éves Burris, az északi állam korábbi, a főügyészi feladatokat is ellátó igazságügy-minisztere a Capitolium előtt, szakadó esőben tartott sajtótájékoztatóján közölte: nem keresi a konfrontációt,
és ügyvédeivel konzultál. Utóbbiak egyike azt mondta: törvényellenes, hogy nem fogadták el a megbízólevelet.
Obama megüresedett mandátuma azután vált vitatottá, hogy Blagojevichet a szövetségi hatóságok korrupcióval, közte a szenátusi szék adásvételével gyanúsították meg, vádat még nem emeltek. Most a kormányzót lemondásra igyekeznek rászorítani. Elképzelhető, hogy előbb-utóbb rendkívüli szenátorválasztás lesz.
Elemzők jogilag bizonytalannak nevezik a kinevezett szenátorok helyzetét. Azt például, hogy a biztonsági szolgálatok kit engedhetnek be, illetve a hivatal kinek ad mandátumot, a bent ülő szenátusi vezetés dönti el ténylegesen; ezt történt Burris esetében is. Burris lett volna, illetve lenne a százfős testület egyetlen afroamerikai tagja Obama óta. Egyes elemzők szerint Blagojevich azért választotta a politikust, mert amennyiben vádesküdtszék elé kerül, és annak lesz afroamerikai tagja, úgy szimpatizánst tudhat majd maga mellett a testületben. (Washingtoni tudósítónktól)