Hírszerzési tapasztalat nélkül lehet CIA-főnök Panetta
Leon Panetta 71 éves olasz származású jogászprofesszor, volt képviselő, Bill Clinton egykori fehér házi stábfőnöke. A nevet az elmúlt hónapokban is bőven lehetett hallani, Barack Obama kampánya, majd "átmeneti csapata" környékén. Az azonban sokaknak meglepetést okozott, hogy a megválasztott elnök most éppen a Központi Hírszerző Ügynökség, a CIA élére nézte ki. Dianne Feinstein, a szenátus hírszerzést felügyelő bizottságának demokrata elnöke kifogásolta, hogy a megválasztott elnök környezete nem konzultált vele, majd bírálta a jelölést, mondván: Panettának nincsen hírszerzési tapasztalata. Feinstein elnökölne majd a jelölti meghallgatáson a Capitoliumon. Hozzá hasonlóan nyilatkozott a pártban szintén befolyásos John D. Rockefeller szenátor, és homlokát ráncolta Panetta életrajza kapcsán az illetékes bizottság rangidős republikánus tagja is. Nem világos, hogy az ellenkezés meghiúsíthatja-e a jelölést, írta a keddi The New York Times.
Ugyanakkor Panettának vannak támogatói is. - Ő az egyik legkiválóbb köztisztviselő, akivel együtt dolgozhattam, mióta elhagyta a Fehér Házat - mondta róla Harry Reid, a demokraták szenátusi vezetője. Panetta vérbeli washingtoni bennfentesnek számít, és Clinton egykori stábfőnökeként két és fél éven át a napi hírszerzési tájékoztatókon is részt vett. Sokat várnak tőle a Pentagonnal napi szinten folytatott hatalmi szkanderben. Elisa Massimino, a Human Rights First emberjogi szervezet ügyvezetője pedig kifejezetten üdvözölte, hogy a CIA élére olyan ember kerülhet, aki tisztában van vele: "a kínzás törvénytelen, erkölcstelen, veszélyes, és nem vezet eredményre".
Ez a jelölés másik fő magyarázata. Panetta hangosan bírálta a CIA-t jogsértések miatt, míg Obama környezete szerint a megválasztott elnök első számú jelöltje eredetileg egy szakember, John O. Brennan lett volna. Ő azonban megégette magát a Bush-érában a CIA-hez kapcsolódó botrányokban. Az ügynökséget a többi közt kínzás miatt érték bírálatok a vallatási technikákkal összefüggésben, miközben Obama minden fronton változást, az USA tekintélyének helyreállítását, a guantánamói támaszpont bezárását ígérte. Michael V. Hayden tábornok, a CIA távozó főnöke nemrég például elismerte: a guantánamói ún. szeptember 11-i összeesküvési per fővádlottját, Hálid Sejk Mohamedet a vízbe fojtás határát súroló, kínzásnak tartott módszerrel hallgatták ki. Hayden maga pedig a telefonlehallgatási botrány miatt került célkeresztbe. Nemrég arról beszélt egy fórumon, hogy negyven éve példátlan: úgy kerül sor az Egyesült Államokban elnökségi átmenetre, hogy közben az ország háborút folytat - kettőt is. Mint mondta, a poszt betöltőjét hagyományosan személyes kapcsolat fűzi az elnökhöz. Azt a tanácsot adta utódjának: "finomhangoljon", de vigyázzon, az ügynökség nagyobb átalakítása katasztrófához vezethet. A CIA apparátusa nemigen szereti az ejtőernyősöket. Az igazgatók egyébként az Irán-kontra-ügy óta átlag kétévente váltották egymást.
Ha mégsem Panetta lesz a befutó, úgy Obama második jelölése hiúsul meg. Bill Richardson, a kereskedelmi tárca várományosa a minap lépett vissza, miután Új-Mexikó állam demokrata kormányzójaként vizsgálat folyik ellene egy pártfinanszírozási ügyben.