Beiktatták Rotterdam muzulmán polgármesterét
A 47 éves, kettős, holland-marokkói állampolgárságú új városvezetőt még a múlt év októberében jelölte a tisztségre a rotterdami képviselő-testület. Aboutaleb 15 éves korában a szüleivel együtt érkezett az észak-afrikai országból Hollandiába, ahol műszaki főiskolát végzett, majd újságíróként dolgozott televízió- és rádióadók szerkesztőségében. Politikai karriert a szociáldemokrata holland Munkapárt soraiban csinált, egy ideig Amszterdam városi vezetésének második embere volt, majd 2007-től munka- és szociálisügyi államtitkár lett a keresztény- és szociáldemokratákból álló hágai kormányban. Erről a posztjáról a múl év végén mondott le, miután Rotterdam polgármesteri tisztségére jelölték.
A holland kormánynak egyébként van egy másik, a török bevándorlókat képviselő államtitkára is, mintegy jelezve, hogy "sínen van" a külföldiek politikai, társadalmi integrációja. Hollandia 16,5 milliós lakosságának majd húsz százaléka bevándorló, akik közül 55 százalék nem "nyugati": főleg a dél-amerikai Suriname-ból, az egykori holland tengerentúli tartományból, illetve Törökországból és Észak-Afrikából származnak. A majd 600 ezer lakosú Rotterdamban, Európa legnagyobb kikötővárosában ráadásul jóval nagyobb a bevándorlók aránya, meghaladja a 40 százalékot, s köztük igen magas a muzulmánok aránya.
Ahmed Aboutaleb polgármesteri kinevezése vegyes visszhangot váltott ki, ám kettős állampolgárságán és muzulmán hitén kívül a kimondott fő kifogás ellene csak az volt, hogy az Ajax szurkolója, ami "árulással" ér fel a rotterdami Feyenoord-rajongók körében. Ám a 2002-ben meggyilkolt Pim Fortuyn jobboldali, iszlámellenes mozgalma politikáját folytató Marco Pastors üdvözölte a választást, mondván a muzulmán városvezető megteheti, amit mások nem: kiutasíthatja a rendzavaró és munkakerülő bevándorlókat. (Rotterdamban időnként marokkói fiatalok csoportjai balhéznak, s lakónegyedüket a hollandok igyekeznek elkerülni.) Aboutaleb, még amszterdami városi hivatalnokként azzal szerzett hírnevet, hogy egy mecsetben beszédében kiutasítással fenyegette meg azokat, "akik nem tudják elfogadni a holland társadalom értékeit", miután 2004-ben egy iszlám fanatista meggyilkolta filmjéért Theo van Gogh rendezőt.