Lassú búcsú a szlovák koronától

Kisebb bosszúságoktól eltekintve zökkenőmentes az átállás az euróra, sok kisbolt nem nyitott ki, fizetéskor gyakori gondot okoznak a fémpénzek és az új névértékek.

Az euró szlovákiai bevezetése eddig alapjában véve sikeresen ment végbe. A bankok tegnaptól már teljes körű szolgáltatást nyújtanak, s egyre többen fizetnek az uniós pénznemmel, holott január 16-ig még a szlovák korona is hivatalos fizetőeszköz országunkban - közölte a pozsonyi közszolgálati tévében a szlovák jegybank elnöke. Ivan Sramko azonban hozzátette: jelenleg csupán a szlovák pénznem 11 százalékát sikerült kivonni a forgalomból, 73 milliárd korona még mindig a lakosságnál van.

Az Eurobarométer gyorsfelmérése szerint az elmúlt hét végéig csupán a vásárlók 18 százaléka fizetett euróval, ugyanennyien pedig bankkártyával, amelyeken már az uniós pénznem van feltüntetve. Ez az arány jóval alacsonyabb az euróövezethez nemrég csatlakozott szlovéniai, ciprusi és máltai adatokhoz képest, ahol három nap múltán már a lakosság csaknem ötven százaléka használta az új fizetőeszközt - tájékoztatott Regina Ovesny-Straka, a Szlovákiai Bankok Szövetségének elnöke. Pavol Haulik neves szlovák szociológus szerint a lassú átállásban megnyilvánul a szlovákok egyik jellegzetes tulajdonsága, a kivárás. - A polgárok többsége szeret mindent az utolsó pillanatra hagyni. Most éppen a korona átváltását, amire tulajdonképpen a jövő hét végéig van idejük - nyilatkozta.

A legforgalmasabb bankfiókok január elsején is kinyitottak, s azóta illeték felszámolása nélkül váltják a koronát euróra. Hosszabb várakozási időre csak akkor kényszerültek az ügyfelek, ha valakinek rendkívüli igénye volt. Az egyik pozsonyi bankfiókban majdnem bántalmazták azt az idős férfit, aki két cipősdobozban több mint 35 ezer ötvenfillérest hozott. Egy órát tartott a fémpénzek megszámolása. Egy kassai pénzintézetben egy nyugdíjas másfél millió koronát kívánt beváltani készpénzben.

Több ügyfél viszont még nem tudatosította, hogy az új pénznem vásárlóértéke több mint harmincszorosa a régiének. A pozsonypüspöki Slovnaft töltőállomásnál mesélte a tudósító előtt tankoló, dunaszerdahelyi rendszámú gépkocsi vezetője: - A kijelző 46,43 eurót mutatott, a kasszánál szokásom szerint rávágtam, hogy ötvenből kérek vissza, de a lelkiismeretes benzinkutas közölte, ez borravalónak túl sok, s visszaadott három eurót - közölte. Az érsekújvári fodrászszalonban 3 és 20 euró között mozog a szolgáltatások ára. - Többen ötvenest, egy ügyfelem százast nyomott a kezembe, s nem kért vissza, aztán meglepődtek, amikor közöltem, mekkora összeget akartak itthagyni - mondta Nagy Ilona, a tulajdonos.

Koronás dilemma: mennyi is az annyi?
Koronás dilemma: mennyi is az annyi?

Jelenleg a legtöbb bosszúságot viszont azok a kisboltok okozzák a polgároknak, amelyek még nem nyitottak ki. Főleg az újságosbódék, kisvendéglők és a vegyesboltok tartanak zárva. - Csak január 17-én nyitunk, amikor már csupán euróval lehet fizetni. Ki a frász fogja számolgatni, hogy a koronával fizető ügyfélnek mennyi jár vissza euróban. Nem óhajtunk pénzváltóként működni, inkább elmentünk szabadságra - vallotta meg Kelemen Zoltán révkomáromi trafikos.

Igor Barát, az euró szlovákiai bevezetésének pozsonyi kormánybiztosa lapunk megkeresésére derűlátóan nyilatkozott: - A főpróba jól sikerült. Remélem, a premier is zökkenőmentes lesz. Ennek időpontja január hetedike, amikor azok is munkába állnak, akik vízkeresztig szabadságon voltak. Szerdán a kereskedők és a közlekedésiek vizsgáznak, hogy ugyanolyan jól felkészültek-e az átállásra, mint a bankok. Ez lesz az igazi szlovákiai erőpróba, százezrek állítják ki a bizonyítványukat - hangsúlyozta.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.