Prága máris helyreigazított
Lapunk megkeresésére Karel Schwarzenberg prágai külügyminiszter kifejtette: - A súlyos hibát a szóvivő követte el, ami mindenkivel megeshet. Csehországnak mint az unió soros elnökségét betöltő államnak a hivatalos állásfoglalása szerint az izraeli haderő belépése Gázába nem meglepő, mert már hosszabb ideje feltételezhető volt, hogy ilyen lépést fontolgatnak. Bármely államnak ugyan kétségbevonhatatlan joga az önvédelem, ám még ez sem adhat felhatalmazást olyan akciókra, amelyek elsősorban a civil lakosságnak okoznak szenvedést. Ezért felszólítjuk a feleket, hogy tegyék lehetővé a gázai polgárok számára nyújtandó, mielőbbi humanitárius segélyt, és az uniós külügyminiszterek december végi, párizsi határozatának szellemében kössenek tűzszünetet - tájékoztatott a cseh külügyér.
Karel Schwarzenberg tegnap kora délután uniós küldöttség élén Egyiptomba utazott, majd a tervek szerint Izraelben, a Gázai övezetben és Jordániában is tárgyal. A küldöttség tagja Benita Ferrero-Waldner, az Európai Bizottság külkapcsolatokért és szomszédsági politikájáért felelős biztosa, Javier Solana, az Európai Unió külügyi főképviselője, továbbá a francia és a svéd külügyminiszter is. - Célunk a helyzetfelmérés és a tűzszünet előmozdítása - közölte a cseh diplomácia vezetője, aki a tervek szerint ma vagy kedden találkozik az ugyancsak a térségben tárgyaló Nicolas Sarkozy francia elnökkel is.
Eredménytelen volt a BT ülése
Eredménytelenül végződött az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülése szombaton. A testületnek a zárt ajtók mögött tartott tanácskozáson nem sikerült megállapodásra jutnia az ellenségeskedések leállítására felszólító dokumentum szövegéről. Líbia kezdeményezésére a Biztonsági Tanács néhány órával később ült össze rendkívüli ülésre New Yorkban, immár harmadik alkalommal kevesebb mint egy hét leforgása alatt. Líbia azt javasolta, hogy a Biztonsági Tanács elnöki nyilatkozatban adjon hangot nyugtalanságának a helyzet kiéleződése miatt, és szólítsa fel azonnali tűzszünetre Izraelt és a palesztinokat. Az indítvány sorsát azonban megpecsételte az Egyesült Államok elutasítása, hiszen az elnöki nyilatkozat elfogadásához egyhangú döntés szükséges. Az USA ugyanis ragaszkodik ahhoz, hogy bármilyen nyilatkozat vagy határozat mondja ki, hogy a Hamasz terrorista szervezet, amely kicsavarta a hatalmat a legitim palesztin hatóság kezéből a Gázai övezetben. A Hamasz palesztin iszlamista mozgalom "viccnek" nevezte vasárnap, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai képtelenek voltak megállapodni a Gázai övezetben zajló harcok beszüntetésére vonatkozó felhívás szövegében. (MTI)