EU-kutyának csontot csak pultról

Hogy a britek gyanakodva méregetik az EU szabályait, az enyhe kifejezés. Egy külön nekik szerkesztett füzetkéből az is kiderül, hogy a szigetország lakóinak többsége szinte semmit sem tud az unióról.

A Mit adhat nekem az EU? című brosúra olyan információs kampány része, amellyel a briteket próbálják meggyőzni: tegyék félre többnyire alaptalan - és gyakran meglehetősen vicces - előítéleteiket az unió túlzott befolyásával kapcsolatban. A feladat nem mindig könnyű, a tudatlanság és a gyanakvás kettősségét remekül kihasználja ugyanis a hírhedten szenzációhajhász brit sajtó. A Sun, a Daily Mirror és más, sok millió példányban eladott újságok rendszeresen jelennek meg efféle szalagcímekkel:

"El a kezekkel a pultoslányok dekoltázsától!", "Az EU őrült ötlete: hét közben ne lehessen kapni alkoholt!", "Az EU szabályai szerint nem javíthatjuk meg a saját villanykapcsolónkat!", "A hentes többé nem adhat csontot a kutyának!"

Ez utóbbi már nem is bulvárhír: a BBC adta közre. Az unió hivatalnokai megelégelték a folyamatos dezinformációt, és az interneten elkezdték tételesen összegyűjteni az ilyesfajta EU-mítoszokat. A sajtóhíreket egyenként cáfolják, és betűrendbe szedik, mit szabályoz az EU, és mibe nem szól bele.

Mindenre akad magyarázat. Egyes hírek csak félreértések miatt torzítanak a valóságon, mások viszont egyszerűen nem igazak. Például a pultoslányok mélyen kivágott dekoltázsa a bulvársajtó szerint áldozatul esett volna az unió egyik rendelkezésének. Ebben a munkaadókat felszólítják, hogy védjék alkalmazottaikat a káros napsugaraktól, különösen, ha sokat dolgoznak a szabadban, mondjuk sörkertekben. Évente 69 ezer új bőrrákos megbetegedést diagnosztizálnak csak Nagy-Britanniában - jegyzi meg a kiadvány, majd hozzáteszi: a védekezés kötelező lesz ugyan, de a pincérnőkön kívül is mindenkinek. Ráadásul nemcsak fedett dekoltázzsal oldható meg a kérdés, hanem napvédő krém használatával is.

Ami az alkoholárusítás betiltását illeti, az uniónak egyszerűen nincs joga ilyesmire; mi több, nem is törekszik arra, hogy beleszólhasson a tagállamok kiskereskedelmi politikájába - írják az interneten. A bulvárlapok azt a tényt torzították el, hogy az Európai Bizottság tanulmányt készíttetett az alkohol káros hatásairól, majd megkérte a tagországokat és a szeszipar képviselőit, javasoljanak megoldásokat a gondra.

A villanykapcsolók állítólagos szerelési tilalma is ferdítés. Az EU nem kötelezte a tagállamokat: tiltsák meg a hozzá nem értőknek, hogy nagyfeszültségű szerkezetekkel bíbelődjenek. Csupán egy európai, de az unióhoz nem tartozó szervezet fogadott el erről állásfoglalást. Szabályokat azonban az egyes kormányok hoznak majd, ha egyáltalán akarnak.

A kutyáknak sem kell aggódniuk: bár igaz volt a BBC alapinformációja, amely szerint a csontokat és más állati maradékokat nem lehet csak úgy odaadni a kutyáknak - abban már túloztak, hogy ez minden esetben így lesz. Az EU 2002-ben valóban szabályozta ugyan az állati tetemek kezelését - de nem tért ki a kutyáknak adható csontokra, csak annyiban, hogy állatok sem fogyaszthatnak olyan húst, amelyet egyszer már kidobtak. A hentesnek tehát csak arra kell vigyáznia, hogy a pultról, ne a szemétből adja a kutyáknak a csontot.

Hogy a külön nekik szerkesztett weboldalt hány brit polgár látogatja, arról nem szól a fáma. Valószínűleg elég sokan, mert a nyomtatásban kiadott füzetkét újra meg újra ki kellett adni, akkora volt a kereslet. Lehet persze, hogy még népszerűbb lenne a kampány, ha a brosúra második oldalán nem szerepelne nagy betűkkel: Nyomtatták Németországban.

Némi útmutatás az unióhoz sem árt
Némi útmutatás az unióhoz sem árt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.