Kér 0,4536 kiló banánt?
A londoni kormány talán el akarja törölni a fontot, mint fizetőeszközt, de legalább anynyit elmondhatunk, hogy mértékegységként örökre megtartjuk - örvendezett Giles Chicester brit konzervatív EP-képviselő. Megvolt rá az oka: sokéves harcnak vetett véget az Európai Parlament, amikor áldását adta arra, hogy Nagy-Britannia és Írország megtartsa a mérföldet, a pintet, a fontot és az unciát.
Metrikus Mártírok néven külön mozgalmat is alapítottak a britek a "birodalmi mértékegységek" megmentésére. A metrikus fenyegetés - honnan máshonnan? - Brüsszelből érkezett: az egységes piacra hivatkozva az unió már 1980-ban irányelvet alkotott a mértékegységek összehangolására. Jó ideig úgy tűnt, hogy a túlerőben lévő méterek, kilók és literek elsöprik a brit-ír kakukktojásokat, London pedig jobb híján újabb és újabb átmeneti időszakokat kért (és kapott).
Végül mégis győzött a józan ész. Na persze nem olyan gyorsan: az Európai Bizottság hoszszasan töprengett, mielőtt a hagyományos mértékek megőrzését javasolta volna (erre bólintottak rá a tagállamok, majd karácsony előtt néhány nappal az Európai Parlament). Eleinte azzal érveltek az EU belső piacának védelmezői, hogy a különböző mértékegységek összezavarják a fogyasztókat, és a zökkenőmentes kereskedelmet is akadályozzák. Ám a britek ellenállását látva kénytelenek voltak beismerni, hogy az egységes piac a pintekkel és az unciákkal együtt is kiválóan működik.
Pénz, pénz, pénz: ezen alapult egy másik indoklás is, miszerint bajba kerülne mindenki, aki az - ugyancsak nem metrikus mértékegységeket használó - Egyesült Államokkal szeretne kereskedni. Ha az EU-ban betiltanák a jó öreg birodalmi egységeket, újra kellene csomagolni minden, az amerikaiaknak szánt terméket, és ez bizony rengeteg pluszköltséggel járna.
Azért a mindennapi élethez is igazodik a mostani döntés, amely még a kivételen belül is kivételt biztosít a briteknek és az íreknek. Bár az új szabályozás a birodalmi és a metrikus értékek egymás melletti feltüntetését írja elő, ez alól felmentést kapnak a tejesüvegek (tejmennyiség kizárólag pintben), az útjelzések (távolságok és sebességkorlátozások csak mérföldben), valamint a csapolt sör (szintén pintben). Más kérdés, hogy Írországban időközben már bevezették a kilométereket.
Nem hiába harcoltak a Metrikus Mártírok sem. Miután Nagy-Britanniában - a fokozatos felzárkózás jegyében - 2000-ben megtiltották a kereskedőknek, hogy fontban vagy pintben mérjék az árujukat (kivéve a sört), országszerte bolttulajdonosok és piaci árusok ezrei indítottak engedetlenségi mozgalmat. Noha a régi mértékegységek használatával megszegték a törvényt, a helyi hatóságok csak ritkán indítottak pert; igaz, akkor viszont súlyos pénzbírságokat szabtak ki a lázadókra.
Nem érhette meg Steven Thoburn, a "mártírmozgalom" alapítója, hogy a brit kormány a minap bejelentette: nem indítanak több jogi eljárást a hagyományokhoz ragaszkodó kereskedők ellen. Thoburnt nyolc évvel ezelőtt perelték be, mert fontban merészelte árusítani a banánt. Az ország leghíresebb zöldségesévé vált férfi, aki az Európai Emberi Jogi Bíróságnál is fellebbezett az őt elmarasztaló ítélet ellen, harminckilenc éves korában, szívrohamban halt meg.
Erős mondatok
"A józan ész győzelme ez. Bizonyítja, hogy az EU igenis odafigyel a vállalkozók és a fogyasztók aggodalmaira, és nem akar egységes rendszert ránk erőltetni, ahol ez felesleges."
(Caroline Flint brit Európa-ügyi miniszter)
"A mostani megállapodás biztosítja, hogy a birodalmi és a metrikus mértékegységeket egymás mellett lehet feltüntetni. Ez csökkenti az ipar költségeit, hiszen ugyanazt a címkézést használhatják az EU-ba vagy a világ más részeire exportált termékeken."
(Günter Verheugen ipari ügyekért felelős EU-biztos)
"Valakinek volt végre egy uncia józan esze, de kár, hogy mindennek Brüsszelből, nem pedig a londoni parlamentből kellett jönnie. Hét és fél évig tartott, amíg bebizonyítottuk, amit ebben az országban a politikusokon kívül mindenki tudott: nonszenszről van szó."
(Neil Herron, a Metrikus Mártírok mozgalom kampányigazgatója)
"Nem volt makacs. Csak tudta, mit akarnak a vevői: fontban vásárolni a termékeket. Az emberek azt mondják, büszkék arra, amit Steve tett. Bárcsak itt lenne, és hallaná!"
(Leigh Thoburn, a Metrikus Mártírok mozgalmat megalapító Steven Thoburn zöldséges özvegye)