Elesett a tamilok főhadiszállása
Mahinda Radzsapaksze Srí Lanka-i elnök beszédében az "egész nemzet szempontjából példa nélküli győzelemnek" minősítette a Colombótól 330 kilométerre északra fekvő Kilinochchi elfoglalását. Az elnök egyben felszólította, szavai szerint utoljára, a Tamil Eelam Felszabadító Tigrisei (LTTE) szakadár tamil szervezet harcosait, hogy tegyék le a fegyvert és adják meg magukat.
Az északi Kilinochchi egy évtizedig a tamil lázadók kezén volt, s gyakorlatilag a főhadiszállásuknak számított. A kormánycsapatok két oldalról hatoltak be a városba, miután csütörtökön már kezükre került délről Iranamadu, északról pedig Paranthan település, amely kulcsfontosságú a Jaffna félszigetére vezető országútnál. Ily módon elzárták a tamil erőket a környező támaszpontjaiktól. A hadsereg több hónapja indított offenzívát a Srí Lanka (az egykori Ceylon) északi és északkeleti részén az 1983 óta a függetlenségért harcoló tamilok ellen. Még nincs hivatalos adat, hogy a legutóbbi napok összecsapásai hány életet követeltek, ám emlékeztetni lehet, hogy november végén - amikor a kormánycsapatok már megkísérelték bevenni Kilinochchit, több száz gerilla, s mintegy ötven katona haláláról adtak számot.
Kilinochchi és Paranthan elfoglalása jelentős fordulat a háborúban. A szeparatisták itt ugyanis kiépítették adminisztrációjukat, saját kormányzati és bírósági szervekkel, rendőrséggel. A hírmagyarázók szerint a tamil "főváros" eleste nem jelenti azonban a harcok végét, a lázadók az utóbbi napokban a hadsereg közeledtével a még északibb Mullaitivu járásba tették át logisztikai központjukat.
A 21 milliós Srí Lanka lakosságának 74 százalékát a buddhista szingalézek alkotják, s tőlük szeretne elszakadni az elsősorban a földrajzilag Indiához közeli Jaffna szigetén élő hindu tamil (18 százaléknyi) kisebbség. A két és fél évtizede tartó - többszöri tűzszünettel, békemegállapodásokkal (legutóbb norvég közvetítéssel) átmenetileg csillapított - harcokban eddig legalább 70 ezren vesztették életüket, félmillióan kényszerültek lakóhelyük feladására, s mintegy kétszázezren menekültek át Indiába.