Kuba további harcra készül
A két és fél éve beteg 82 éves Fidel Castro ezúttal sem jelent meg a nyilvánosság előtt, s a Granma napilapban a lakosságot tájékoztató "reflexiói" méretéhez képest ezúttal csak nagyon röviden, néhány sorban köszöntötte az évfordulót. Beszédében Raúl ugyanakkor adózott bátyja rendkívüli történelemalakító szerepének, amelyet - mint mondta - még legádázabb ellenségei is elismernek.
A hadsereg tábornoki egyenruháját viselő, 77 éves Raúl Castro szólt az új nemzedékhez, amelynek a feladata lesz a forradalmi folyamat továbbvitele. Egyórás beszédében emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok a kubai társadalmi átalakítás beindításától kezdve minden eszközzel, a disznó-öböli ellenforradalmi partraszállástól kezdve a gazdasági és kereskedelmi blokád bevetésével, s a máig sem szűnő nyomással próbálta megfojtani Kubát. "Az egymást követő amerikai kormányzatok, kivétel nélkül, kisebb vagy nagyobb agresszivitással megpróbáltak rendszerváltozást kierőszakolni Kubában" - mondta. Hiba lenne hinni "a szirénhangoknak", az ellenség "agresszív, uralkodó és áruló lényege" soha nem fog megszűnni. A mostani évforduló alkalom a jövőre tekinteni, az elkövetkező ötven évre, amikor szüntelen harcot kell majd folytatnunk. "Ne legyenek illúzióink, ez az igazság" - hangoztatta. Félre nem érthető figyelmeztetés az esetleges várakozásokkal szemben, noha korábban maga is jelezte, várakozással tekint Barack Obama beiktatására.
Santiago azért lehetett a központi rendezvény színhelye, mert amikor Havannából 1958 szilveszter éjszakáján Fulgencio Batista diktátor elmenekült repülőgépen, Fidel Castro január elsején itt jelentette be gerilláinak győzelmét, s majd csak egy hét múlva vonultak be a kubai fővárosba. Raúl Castro egyébként néhány napja a nemzetgyűlés (parlament) ülésén jelezte, hogy a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság, illetve a Kubát sújtó három hurrikán okozta 10 milliárd dollárnyi kár közepette további nadrágszíj-megszorításra van szükség. December 31-én az állami televízióban mondott beszédében pedig megemlítette, hogy "az ellenség szerint a szocializmus kudarcot szenvedett". Miért nem engedik, hogy békében, nyugalomban, egyenlő feltételek közepette dolgozzunk? - tette fel a kérdést. Majd azt állította: Még ilyen körülmények közepette sem volt semmiféle kudarc, a lakosság büszke lehet az eredményekre, a vívmányokra, nemzeti méltóságára, függetlenségére.