Ellenzéki hangját keresi az RMDSZ
Kelemen szerint az RMDSZ parlamenti frakciói révén törvénykezdeményezések, politikai nyilatkozatok, kérdésfelvetések és törvényhozási interpellációi révén próbálja majd elérni célkitűzéseit. A szövetség nem ellenzi majd azokat a kormánykezdeményezéseket, amelyeket a magyarok szempontjából támogatásra érdemesnek tart.
- Ezt minden esetben alapos elemzésnek és ezen alapuló döntésnek kell megelőznie. Az RMDSZ nagyon gyorsan vissza fog találni az ellenzéki hangjához, szerepéhez, amelyet 1996 óta nem gyakorolt. Olyan idők jönnek, amikor meg kell találni ezt a szerepet, és gyorsan bele kell lépni - mondta a szövetségi vezető. A politikus rámutatott: az RMDSZ ellenzékisége sem sérelmi, sem pedig konstruktív nem lesz, az adott esetben ugyanis a kezdeményező ellenzéki szerep tűnik a leginkább célravezetőnek. Kifejtette, hogy a szövetség nem szándékszik visszatérni az 1996 előtti sérelmi politizáláshoz. Abban reménykednek ugyanis, hogy a román politikusok is megértik: nem a kisebbségi jogok megnyirbálásával, nem a kisebbségek számára biztosított jogok visszavételével lehet a gazdasági krízist megoldani.
- A gazdasági válságot, ha nagyon felerősödik, ha nagy a munkanélküliség és a szociális feszültségek, el lehet kenni egy etnikai konfliktussal, de azt reméljük, hogy ez senkinek nem érdeke. Erre fel kell készülnünk. Már beszéltünk arról, hogy az etnikai konfliktusokat - ha csak a történelem és a régió példáit nézzük -, ilyenkor nagyon sokan előveszik. Nagyon jó lenne ettől megóvni magunkat - hangsúlyozta.
A Markó Béla RMDSZ-elnök által a román politikai elitnek ajánlott etnikumközi paktum kivitelezéséről Kelemen Hunor elmondta: a paktum arról szólna, amiről az elmúlt tizennyolc esztendőben sokszor szó esett. Elsősorban arról, hogy ott, ahol magyar emberek élnek, nem politikai szinten, hanem a döntés-előkészítésben és a döntéshozatalban legyenek jelen a magyarok. Tehát a megyékben, a megyei intézményekben és azokon a fórumokon, amelyek a minisztériumoknak vannak alárendelve a magyarok arányosan vegyenek részt és legyenek jelen a döntéshozatalban.
- Az etnikumközi paktum mögött ott kellene lennie annak, hogy amit eddig elértünk párbeszéddel, parlamenti eszközökkel, folyamatos konszenzuskereséssel vagy legalábbis a konszenzusra való törekvéssel, azt ne fordítsák fel, ne bolygassák, ne nyirbálják meg, s azt mindenki vállalja, aki a politika szereplője: tehát valamennyi román párt.
Kelemen cáfolta, hogy a Markó által ajánlott etnikumközi paktum megkötése érdekében az RMDSZ Traian Basescu államelnökhöz fordulna azzal a kéréssel, hogy közvetítsen a román pártok és az RMDSZ között, amint ezt a decemberi szövetségi kisparlament ülésén egyesek javasolták.