Fél év, amely nem rengeti meg az uniót

Holnaptól Csehország veszi át az EU soros elnöki tisztségét, Barack Obamát áprilisban Prágába várják.

Prágai politikai elemzők szerint egyetlen uniós tagország sem vette még át a soros elnöki tisztséget olyan bonyolult nemzetközi és belpolitikai viszonyok közepette, mint most Csehország. - A világméretű pénzügyi válságban még nem látszik az alagút vége. Közben rázúdult a világra a gázai vérfürdő, amely tovább szaporítja a robbanásig feszült válságövezeteket. Itthon pedig a politikai béke és a stabil kormány hiányzik. Václav Klaus euroszkeptikus nézetei pedig immár Európa-szerte elhíresültek. Csehország még mindig nem ratifikálta a lisszaboni szerződést, s egyelőre nem hosszabbította meg katonáik jövő évi külföldi misszióit sem. Mirek Topoláneket ugyan e hónap elején újraválasztották a legerősebb kormányzati erő, a Polgári Demokrata Párt (ODS) elnökévé, ám kabinetjének, miként a kormánykoalíciónak a pozíciója is ingatag a három párton belüli viszálykodások miatt is. Prága ilyen körülmények között veszi át hat hónapra az uniós kormányrudat - értékelt Tomás Lebeda, neves cseh politológus. Kollégája, Zdenek Zboril azt hangsúlyozza, hogy két-három hónappal ezelőtt, főleg a képlékeny csehországi belpolitikai helyzet miatt Brüsszelben és máshol is olyan hangok hallatszottak, hogy Csehország képtelen lesz megfelelni az elvárásoknak, ezért vagy a francia elnökséget kellene meghosszabbítani, vagy a svédek megbízatását fél évvel előre hozni. - Mára ezek a tamáskodó vélemények elcsitultak, amit első sikerként értékelhetünk - mutat rá.

Alexander Vondra, az európai ügyekért felelő cseh miniszterelnök-helyettes a minap hazai és külföldi újságírók előtt kifejtette, hogy a kabinet felkészült a kiemelkedően fontos feladatra. - Száznyolcvankét napig tart a megbízatásunk, amely bizonyosan nem rengeti meg Európát, hanem ellenkezőleg: talán valamivel biztonságosabbá teszi, s talán-talán látunk majd reális kiutat is a világválságból - teszi hozzá bizakodóan. Mintegy háromezer, különböző rangú és témájú találkozóra kerül sor az elkövetkező hat hónapban. A színhely Prága, Brüsszel és más európai város lesz, a karmesteri pálcát ezalatt viszont mindig a csehek tartják majd - teszi hozzá büszkén. Mint említi, áprilisban Prágába várják Barack Obamát, aki részt vesz az uniós csúcstalálkozón, amelyen nyilván az egyik vezető téma a Csehországba és Lengyelországba tervezett amerikai védőpajzs ügye lesz. Kora nyáron szeretnék megrendezni az első uniós-izraeli csúcstalálkozót, az angolokkal közösen pedig az EU-pakisztáni eszmecserét. Már szervezik a Keleti partnerség programot, amelynek nyitányaként az ukrán, a grúz, a fehérorosz és más érintett államok vezetői ülnek tárgyalóasztalhoz a cseh fővárosban az unió politikusaival.

Szóba kerül Václav Klaus személye is. - Bonyolult ügy. Az államfő ugyebár többször hangoztatta, hogy a cseh uniós elnökség csak cirkusz, mert szerinte a fontos uniós döntéseket a német-francia-angol triumvirátus hozza. Ám azért jelezte azt az óhaját is, hogy várja a hozzá méltó szerepet - mondta a miniszterelnök-helyettes. Említi azt is, hogy minél gazdagabb tartalommal szeretnék felruházni az Európa határok nélkül jelszót. - Célunk az, hogy a súlyos válság ellenére is gátat vessünk a bürokratikus törekvéseknek, a visszaállamosításoknak. Hagyjuk lélegezni, működni a piacgazdaságot, anyagi és szellemi értelemben is gyarapodni, megőrizni a sokszínű Európát.

Václav Klaus. Ez lenne az első eset, hogy az államfőt hazaárulással vádolnak
Václav Klaus
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.