Klaus Európa új mumusa?
Az itt előforduló legfinomabb kifejezések közé tartozik, hogy a 2009 januárjától induló soros cseh EU-elnökség korántsem kedvező csillagzat alatt kezdődik, a legkevesebb kárt pedig a cseh szuverenitást foggal-körömmel védő "mumus" talán az EU-Kanada-csúcson okozhatja.
A Klaust bírálók táborához most a CDU egyik külpolitikai nagyágyúja, Ruprecht Polenz is csatlakozott. A Bundestag külügyi bizottságának konzervatív elnöke a berlini Der Tagesspiegelnek nyilatkozva azt mondta: aggódó várakozással tekint az elkövetkező hat hónap elé. Úgy látja, Klaus az Európával szembeni elutasító magatartását egyfajta zászlóként hordozza maga előtt. Határesetnek nevezte, hogy egy köztársasági elnök akkor ad hangot ellenszenvének, amikor hazája egész Európáért vállal kiemelt felelősséget. - Ilyen helyzetben illik a nemzetállami retorikából jócskán visszavenni azért, hogy az országot az egész EU szószólójának tekintsék - hangoztatta Polenz.
Németországban az "európai rossz szellem" szerepét a korábbi években egyértelműen a nacionalista-konzervatív irányvonalat képviselő lengyel Kaczynski ikrek játszották. Klaus esetében a német sajtóban nemcsak annak "lebegtetése" verte ki a biztosítékot, hogy aláírja-e vagy sem a lisszaboni szerződést. Nagy port kavart az Európai Parlament Prágába látogató küldöttségével, különösen a zöldpárti Daniel Cohn-Bendittel folytatott éles, a diplomáciai szóvirágokat nélkülöző pengeváltás is. A Die Welt szerint Klaus munkatársai az államfőt keresetlen stílusban kérdőre vonó Cohn-Benditet egyenesen Hitler 1942-ben meggyilkolt egykori prágai helytartójához, Reinhard Heydrichhez hasonlították. A zöldpárti frakcióvezető azzal is rátett egy lapáttal, hogy egy európai zászlót vitt ajándékba Klausnak. Az önmagát Európa-kritikusnak nevező konzervatív-liberális politikus köztudottan vonakodik attól, hogy az EU hivatalos zászlaját kitűzze a cseh köztársasági elnöki hivatalra.
A teljes képhez tartozik, hogy Klaus liberális gazdasági felfogásával élesen szemben áll a német nagykoalíciós kormányzati álláspont, amely legalább 2011-ig ki akarja tolni az itteni munkaerőpiac megnyitását a kelet-európaiak előtt. Miközben az új tagállamok polgárai a legtöbb uniós országban szabadon letelepedhetnek és munkát vállalhatnak, a CDU/CSU és az SPD alapvetően egyetért a korlátozások minél további fenntartásában. Mint a Der Tagesspiegel megjegyezte, a cseh EU-elnökség mottója - "Európa határok nélkül" - Berlinnek szánt fricskaként is érthető.