Megváltoztatni a játékszabályokat
Izraelben már hetek (ha nem hónapok) óta szó volt egy nagyszabású gázai hadműveletről. A kormány azt ígérte, megvédi a Negev-sivatag szélén és a déli városokban élő izraelieket, akik közül sokan szenvednek különböző traumáktól az állandó rakétafenyegetettség miatt. A diplomáciai előkészítés már a múlt héten megkezdődött: kedden jelentették a hírügynökségek, hogy Izrael levélben tudatta Ban Ki-Mun ENSZ-főtitkárral, a helyzet eszkalálódásáért csakis a Hamasz tehető felelőssé, közben Cipi Livni külügyminiszter tájékoztatott nagyköveteket.
Szerdán - amikor 24 óra alatt 70 rakéta hullott Izraelre - az izraeli biztonsági kabinet ülésén döntöttek a támadás megindításáról, de abban egyeztek meg, megvárják a vasárnapi kormányülést a végső döntéssel. Csütörtökön Ehud Olmert kormányfő egy arab televíziónak adott interjújában arra kérte a másfél millió gázait, forduljanak szembe a Hamasszal, és vessenek véget az Izraelt célzó rakétatámadásoknak. A Jerusalem Post beszámolója szerint egy szűk körű pénteki találkozón Olmert, Ehud Barak védelmi miniszter és Livni abban egyeztek meg, hogy mivel túl sok információ került nyilvánosságra a szerdai kabinetülésről, így nem kéne megvárni a vasárnapot a támadással. Hogy a Hamasz véletlenül se fogjon gyanút, Barak még pénteken engedélyezte, hogy részlegesen megnyíljon a határ, és az élelmiszer- és üzemanyag-szállítmányok bejussanak Gázába.
Ezzel sikerült teljesen meglepni a Hamaszt, amely szombaton békésen avatott fel 70-80 új rendőrt, amikor a ceremónián becsapódott egy bomba, ami megölte a rendőrfőnököt, a Hamasz egyik erős emberét, Tawfik Dzsabbert. A halottak között van egyébként Iszmail al-Dzsaabri, a biztonsági és védelmi igazgatóság vezetője és Abu-Ahmad Asur, Gáza középső területének hamaszos kormányzója is.
A támadás időzítéséről anynyit: feltehetően még a Bush-adminisztráció alatt meg akarták lépni a katonai hadműveletet, hiszen Barack Obama elnöksége alatt nem biztos, hogy számíthatnak a feltétlen amerikai támogatásra. Másrészt februárban Izraelben választások lesznek, s kemény fellépést sürgető jobboldal komoly előretörésre számíthatott. A legutóbbi felmérések szerint Barak Munkapártját már nemcsak a Benjamin Netanjahu vezette Likud, hanem az orosz ajkú, lakosságcseréről beszélő Avigdor Lieberman Izrael Beiteinu nevű pártja is megelőzte. Barak ezzel a hadművelettel azonban viszszavarázsolta magát a komoly versenyzők közé.
Kérdés, Izrael meddig szándékozik elmenni. A két nap alatt több mint 100 célpontot találtak el (kiképzőtábort, fegyverraktárat stb.), amelyeket a Shin Bet (izraeli biztonsági szolgálat) és a katonai hírszerzés hónapokig állított össze. Meglehet, a végére akarnak jutni ennek a célpontlistának.
Sajtóértesülések szerint a Hamasz időhúzásra taktikázott, úgy gondolták, pár hét rakétázás után jobb feltételekkel tudnak majd tűzszüneti egyezséget kötni. Azonban Izrael ennek most elébe ment: az új tűzszünetet az erő pozíciójából maga akarja megszabni.
Ugyanakkor nagy talány, mi zajlik a Hamaszban, melynek gázai, illetve damaszkuszi vezetése állítólag nincs jóban egymással: miközben a szíriai száműzetésben lévő vezetés szerint nem szabad lemondani Ciszjordániáról, azaz folytatni kell a tárgyalást a rivális Fatahhal, addig a gázai hamaszosoknak hatalmuk megvédése az elsődleges céljuk. Persze a ciszjordániai Fatah-képviselők nem késlekedtek kijelenteni az AFP hírügynökség szerint: készen állnak átvenni a hatalmat a Gázai övezetben, ha esetleg a Hamasz-vezetés elbukna.
Ha egyébként az izraeli hadsereg megindulna a szárazföldön is, a feltételezések szerint 20 ezer fős sereggel nézne farkasszemet, akikből legalább 15 ezer hamaszos, a többi az Iszlám Dzsihádhoz és más szervezetekhez tartozik.
Katasztrofális a helyzet Gázában - mondta lapunknak telefonon Sameh Habib, az észak-gázai Dzsabalija menekülttáborban élő 23 éves blogger. Mint leírta, Gáza teljesen "bezárt", a boltok, az iskolák, a kormányhivatalok nem nyitottak ki, mindenki otthon próbálja meg kihúzni a támadásokat, ám sok gyerek játszik az utcán, nem törődve a veszéllyel. A szabadúszó fotós éppen munkába igyekezett szombaton, mikor megindultak a támadások. Mint mondta, sok gyerek akkor tért haza az iskolából, rengetegen voltak az utcán. Habib aztán Gázaváros egyik kórházába ment, ahol akkorra már rengeteg felismerhetetlenségig roncsolt testet, testrészt, halottat, sérültet látott. Mint állítja, a gázai kórházak már nem bírják ellátni a betegeket, nincs elég gyógyszer. A palesztin blogger azt is elmondta, naponta kb. 1-4 órán keresztül van áram, az emberek fával fűtenek és főznek. A liszt abszolút hiánycikk, kenyér nincs. Habib elmondta, Gázában mindenki Izraelt teszi felelőssé a történtékért: "Senki sem érti, a fegyveresek nem túl szofisztikált, házilag gyártott rakétái miatt miért jár kollektív büntetés?" (Z. E.)