Játszani is engedd... de mivel?
Bár mindenki egyetért, hogy gyermekünk a szemünk fénye, nem árt azért óvatosnak lenni a játékgyártókkal. Nem véletlen, hogy a játékbiztonságra már eddig is szigorú EU-jogszabályok vonatkoztak: most ezeken csavar még egyet az Európai Bizottság (a javaslatokra rábólintott az Európai Parlament is).
Tilos lesz például rákkeltő, meddőséget okozó vagy mutagén (a genetikai információ megváltoztatására képes) vegyi anyagokat használni a játékok hozzáférhető részében, és drasztikusabban korlátozzák a nehézfémek, illetve az allergén anyagok alkalmazását is. Közérthetőbb figyelmeztetéseket kell elhelyezni a csomagoláson, jól látható helyen, ráadásul kötelező lesz feltüntetni magát a "Figyelmeztetés" szót is.
Sok gyerek talán bánatos emiatt, de betiltják az olyan élelmiszerrel kevert játékokat (például nyalókákat, cukorkákat), amelyeknél az élelmiszer elfogyasztása nélkül képtelenség a játékhoz hozzájutni. Magyarán szólva, mindent külön kell csomagolni. Szigorítják a szabályokat a fulladásveszélylyel járó (apró darabokból álló) játékoknál, valamint azoknál is, amelyek hangokat bocsátanak ki - így próbálva megelőzni a halláskárosodást.
De hiába, az Európai Fogyasztóvédelmi Szövetség (BEUC) mégsem elégedett. Noha annyit elismer, hogy némi javulást hoznak a most megszavazott módosítások, gyorsan hozzáteszi: súlyos gondok maradnak megoldatlanul. Változatlanul engedélyezik veszélyes vegyi anyagok felhasználását. Monique Goyens BEUC-vezérigazgató ezért is közölte, hogy "a felülvizsgált szöveg inkább a játékipar, nem pedig a gyermekek érdekeit tükrözi".
Kifogásolják a fogyasztóvédők, hogy a játékok többségét piacra kerülés előtt nem kell független szakértőkkel megvizsgáltatni - még az olyan játékokat sem, amelyek korábban súlyos baleseteket okoztak (lenyelt mágnesdarabkák vezettek már gyomorperforációhoz). "A fogyasztóvédelmi csoportok által végzett tesztekből tudjuk, hogy az uniós piacon kapható játékok közül sok illegális és/vagy nem biztonságos" - hangsúlyozta Stephen Russel, az ANEC európai fogyasztói szervezet főtitkára.
Persze mire jók a drákói európai szabályok, ha az EU-ban forgalmazott játékok több mint nyolcvan százaléka Kínából érkezik? Éppen emiatt nehezményezi Bryan Ellis, az európai játékgyártókat tömörítő szövetség elnöke, hogy a frissített uniós irányelv sem ír elő szigorúbb ellenőrzést az országhatárokon. Jobb híján minden egyes tagállam maga határoz arról, mennyire tartja lényegesnek, hogy "a szemünk fénye" játszás közben is biztonságban legyen.