Puccshírek Guineából

Egyes jelentések szerint a hadsereg puccsal átvette a hatalmat Guineában, miután hétfő éjjel meghalt az országot 24 éven át kemény kézzel irányító Lansana Conté.

A törvények szerint a parlament elnökének kellene ideiglenesen átvennie a hatalmat, majd kiírni az elnökválasztást. A hadsereg azonban behatolt a rádió épületébe, és Moussa Davis Camara százados bejelentette: feloszlatja a kormányt, és felfüggeszti az alkotmányt. Tilos mindenféle gyülekezés, a lakosságnak pedig azt javasolta: maradjanak otthon. Egy átmeneti tanács veszi át a hatalmat, amely katonákból és civilekből áll majd, és "reprezentálja az etnikai viszonyokat" - írja a BBC. A rádiónyilatkozat szerint erre azért van szükség, mert csak így lehet biztosítani a demokratikus átmenetet, és felvenni a harcot a korrupcióval.

A guineai miniszterelnök, Tidiane Souaré nem sokkal később bejelentette: az államcsínykísérlet résztvevőinek állításával ellentétben a guineai kormány nem oszlott fel. Souaré a Radio France Internationale (RFI) adónak nyilatkozva leszögezte: a kormány továbbra is szervezi a 74 éves korában elhunyt Conté elnök temetését. A kormányfő úgy fogalmazott: nem ismeri azokat, akik a puccs hírét keltették. Hivatalából nyilatkozva kijelentette, biztos abban, hogy a józan ész fog felülkerekedni, és azt is hangsúlyozta, hogy senki sincs veszélyben
- írta az MTI.

A fővárosban, Conakryban feszült csend honol. Helyszíni jelentések szerint már reggel is csak kevesek merészkedtek reggel az utcákra, miután meghallották a diktátor halálhírét. Feltehetőleg zűrzavartól tartottak, hiszen a katonaságra támaszkodó diktátor nem nevelt ki utódot. A katonai puccs igazolta félelmeiket: a hadsereg városszerte ellenőrző pontokat állított fel. A BBC riportere azonban nem tud zaklatásról vagy túlkapásokról.

Az első hírek szerint még az sem biztos, hogy az egész hadsereg a puccsisták mögött áll. Ez csak tetézi a feszültséget, ugyanis ha belső harcok kezdődnek a hadseregben, az elemzők szerint akár teljes káoszhoz is vezethet.

Az egykori francia gyarmat 1958-ban vált függetlenné. Első elnöke, Ahmed Sekou Toure 28 évig volt hatalmon. Halála után vértelen puccsal, a hadsereg támogatásával jutott hatalomra Conté. Kétes tisztaságú választások során háromszor újraválasztották. Engedélyezte néhány párt működését, ám az ellenzéket keményen elnyomta. A láncdohányos és cukorbeteg elnök utolsó éveiben egyre gyengébb volt. Elemzők szerint lehetséges, hogy a valódi hatalmat ekkor már nem is ő gyakorolta.

A kilencmilliós nyugat-afrikai ország a Transparency International szerint a kontinens egyik legkorruptabb országa. A lakosság legnagyobb része szegénységben él, annak ellenére, hogy az ország a világ első számú bauxitexportőre. Más ásványkincsek, köztük a gyémánt, valamint a termékeny talaj is a térség egyik leggazdagabb országává tehették volna Guineát.

Katonák járőröznek a főváros, Conakry utcáin
Katonák járőröznek a főváros, Conakry utcáin
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.