Nem hosszabbítanák meg a cseh katonai missziókat

Belpolitikai napi alkuk miatt a cseh parlament alsóháza váratlanul leszavazta a külföldi cseh missziók folytatását. Mirek Topolánek cseh kormányfő és Jirí Paroubek, az ellenzéki szocdemek elnöke egymást hibáztatja az elutasító döntésért. A szocdemek is nemmel szavaztak.

Prágában tovább tart a bűnbakkeresés amiatt, hogy a prágai parlament leszavazta Mirek Topolánek kormányfő javaslatát, amely a jövő évi külföldi cseh katonai kontingens létszámát határozta meg. A miniszterelnök eredetileg azt indítványozta, hogy jövőre kétszázzal több, összesen 745 katonájuk teljesítsen szolgálatot Afganisztánban. Ezt a tervét azonban az ellenzéki cseh szocdemek (CSSD) és a kommunisták (KSCM) határozottan ellenezték.

Jirí Paroubek, a CSSD elnöke politikai csereüzletet ajánlott a kormánypártiaknak: ha beleegyeznek a fizetős egészségügy eltörlésébe, akkor egyetértenek azzal, hogy a közép-ázsiai országban és Koszovóban maradhat az idei létszám - azzal a feltétellel, hogy legkésőbb a jövő év végéig hazarendelik azt a különleges, terroristaellenes alakulatot, amely amerikai parancsnokság alatt a legveszélyesebb terepen harcol a tálibok ellen. Mirek Topolánek elutasította ezt az alkut, végül azonban a szocdemek kompromiszszumos javaslatát bocsátotta szavazásra. Politikai egyezség hiányában azonban mindkét baloldali párt ezt az indítványt is leszavazta, ráadásul a kormánypárti zöldek (SZ) két képviselője is nemmel voksolt. Emiatt jogilag ez év végéig megszűnhet a külföldi cseh katonai missziók mandátuma. Ezért a parlamenti szavazást követően a cseh kormány jogkörével élve két hónapra, február végéig meghosszabbította a külföldön szolgálatot teljesítő cseh katonák mandátumát. További kiküldetésükről törvény szerint azonban csak a prágai parlament dönthet.

Az elutasító voksolás után Mirek Topolánek kijelentette, hogy szégyelli magát, mert Csehország nem teljesíti kötelezettségeit az észak-atlanti katonai szövetségben. A történtekért Jirí Paroubeket tette felelőssé, mert az önző pártérdekeket fontosabbnak tartja, mint a cseh katonák biztonságát és az ország nemzetközi tekintélyét. Bírálatára a cseh szocdemek elnöke azt válaszolta, hogy a kormánykoalíció nem volt egységes, s ezért bukott meg az indítvány.

Vlasta Parkanová cseh védelmi miniszter lapunknak nyilatkozva közölte: a karácsonyt munkával tölti, s január elejére olyan kompromisszumos javaslatot nyújt be, amelyet reményei szerint az ellenzék is elfogad. Valószínűnek tartotta, hogy mindössze 500 cseh katona marad Afganisztánban, 550 fő pedig a KFOR-erők kötelékében, Koszovóban. Irakban viszont már csak öt cseh katonai kiképző szakértő teljesítene szolgálatot. A balti államok légvédelmében JAS-39 Gripen gépeikkel repülve ideiglenesen hetvenöt cseh katona működne közre. Vladimír Picek tábornok, cseh vezérkari főnök tegnap azt nyilatkozta, hogy remélhetően január végéig kedvező politikai egyezség születik.

Prágai békefenntartók külföldön

KFOR (Koszovó): körülbelül 500 katona a központi katonai körzet (MNTF-C) területén.

Irak: 17 kiképző (harckocsik, páncélozott járművek).

Afganisztán: Logar tartományban cseh Tartományi Újjáépítő Csapat (PRT). Tábori kórházi személyzet Kabulban (nemrég tértek haza). A cseh katonai rendőrség különleges műveleti csoportja Logar tartományban. Uruzgan tartományban 63 fő a Hadrian előretolt bázison.

Emellett cseh katonai megfigyelők vesznek részt az ENSZ, EBESZ, EU kereteiben (összesen tíz fő Afganisztánban, Kongóban, Grúziában és Libériában).

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.