Izrael benyomul Gázába?
Huszonnégy órára szünetelteti a Hamasz Izrael elleni rakétatámadásait - idézte az MTI tegnap a radikális palesztin szervezet egyik vezető tisztségviselőjét. A rövid tűzszünet a két fél között közvetítő Egyiptom kérésére, vasárnap este lépett életbe - mondta Ajmán Taha. Hozzátette, hogy a Hamasz kész megfontolni egy hosszabb tűzszünetre irányuló kezdeményezést is, ha Izrael véget vet a Gázai övezet blokádjának, és beszünteti a légitámadásokat. Egyiptomi illetékesek azonban tagadják, hogy tűzszünetre kérték volna a palesztin szervezeteket.
Az iszlamista szervezet nem újította meg a múlt pénteken lejárt, hat hónapos tűzszünetet Izraellel. A szóbeli megállapodásnak a Hamasz arra hivatkozva vetett véget, hogy Izrael Ciszjordániában szerintük hajtóvadászatot tart a szervezet tagjai ellen, és nem oldották fel Gáza blokádját.
Az izraeli hadsereg adatai szerint mintegy hatvan rakétát és aknát lőttek ki Gázából Izrael területére vasárnap óta, míg Izrael légi csapásokkal válaszolt, amelyekben legalább egy ember életét vesztette. Ugyanakkor a legtöbb rakétát az Iszlám Dzsihád nevű szervezet, és nem a Hamasz lőtte ki Gázából. A Hamasz viszont kilátásba helyezte az izraeli területeken elkövetett öngyilkos merényletek felújítását, ha Izrael úgy döntene, hogy kiterjedt katonai műveleteket indít a Gázai övezetben.
Pedig ez komolyan napirenden van Izraelben, aminek alapvetően két kellemetlen lehetősége van: megegyezni egy újabb tűzszünetben, amely egyelőre nem hozott előrehaladást sem a Gázában raboskodó izraeli katona, Gilad Salit kiszabadulásában, sem a Hamasszal való együttélés modus vivendijének kialakításában. A másik lehetőség az átfogó katonai hadművelet Gázában, amit most az izraeli választási kampány során előszeretettel emlegetnek a főbb pártok listavezető miniszterelnök-jelöltjei.
Egyikük, Cipi Livni külügyminiszter úgy fogalmazott: ha ő lesz a kormányfő, Izrael állam és a kabinet "stratégiai célnak" fogja tekinteni a Hamasz gázai hatalmának megdöntését, s ehhez katonai, gazdasági és diplomáciai eszközöket is felhasznál. Ehud Barak védelmi miniszter, a közvélemény-kutatások szerint harmadik helyen álló Munkapárt vezetője veszélyesnek és populistának nevezte Livni kijelentéseit.
A kiszivárgott hírek szerint Izrael már meg is kezdte a katonai hadművelet diplomáciai előkészítését: levelet juttattak el Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárhoz, amelyben közölték, hogy a helyzet eszkalálódásáért csakis a Hamasz tehető felelőssé. Katonai akció esetén a tervek szerint az izraeli légierő először a rakétaindító helyeket és az azokhoz tartozó infrastruktúrát, illetve a fegyveres csoportok vezetőit célozná meg. Ez feltehetően fokozná a Hamasz és az Iszlám Dzsihád által Izrael felé kilőtt rakéták számát. Ekkor indulna az izraeli szárazföldi hadművelet. A készülődés jele, hogy kiterjesztették a rakéta-előrejelző rendszereket: így már Gáza határától negyven kilométerre is érzékelni, ha rakéta közeledik - jelentette a Haarec napilap internetes kiadása.