Obama csinnbe ment a melegekkel
Sokáig az borzolta a kedélyeket a megválasztott elnök január 20-i beiktatásával kapcsolatban, hogy lesz-e elég illemhely a Capitolium előtti National Mallon fagyoskodó tömegnek. Ám Rick Warren tiszteletes nevének bedobásával igazi politikai bomba robbant. Barack Obama a negyedik legnagyobb amerikai keresztény felekezet, a kaliforniai Saddleback Church pünkösdista "megaegyház" alapítóját kérte fel, hogy mondja el az imát az eseményen. Ez azonban kiváltotta a - jelentős részben Obama-szavazó - melegek tiltakozását, tekintve hogy Warren ellenzi az egyneműek házasságát, és homoszexuálisokat sértő kijelentéseket is tett. Így például azt mondta: ha újradefiniálják a házasság fogalmát, úgy, hogy az azonos neműekre is kiterjedjen, az olyasmi lenne, mint a vérfertőzés, a gyerekek zaklatása vagy a többnejűség legitimálása.
Ez már a Demokrata Párton belül is kiverte a biztosítékot.
- Warren úr a vérfertőzéshez hasonlította az egynemű párokat. Ezt mélyen sértőnek és tisztességtelennek találom - fogalmazott Barney Frank, a képviselőház nyíltan meleg demokrata tagja. Úgy vélte: "Ha egy fórumra hívná meg Obama a tiszteletest, hogy tartson beszédet, az rendben lenne. De az imára való kiválasztása különleges megtiszteltetést jelent."
Maga Obama nem ért egyet a melegek házasodási jogával, ám ellenzi hátrányos megkülönböztetésüket, és a melegjogok kapcsán a párbeszédet szorgalmazza. Ennek jegyében vállalja továbbra is Warren tiszteletes kiválasztását. - Amerikának egybe kell gyűlnie, kampányomnak is része volt a társadalmi nézeteltérésekről folytatott dialógus - fogalmazott a megválasztott elnök. A melegjogok kérdése különösen kiélezetten vetődik fel azután, hogy Obama megválasztásával egy időben Kaliforniában népszavazás mondta ki az egyneműek házasodási jogának felszámolását, 18 ezer egybekelt pár jogi státusát is bizonytalanná téve.
Idegjáték Minnesotában: még mindig a voksokat számolják
Mint Steven Spielberg régi filmjében, a Párbajban, két óriás feszül egymásnak: hol az egyik, hol a másik kerül kicsit előbbre. Ez történik lassan két hónapja Minnesotában is, csak nem kamionokkal, hanem szenátorjelöltekkel, felidézve a nyolc évvel ezelőtti, floridai voksdrámát is. A republikánus Norm Colemanre, illetve demokrata kihívójára, Al Franken ismert komédiásra összesen leadott, 2,9 millió szavazat már a november 4-i választási éjszakán fej fej melletti eredményt hozott. Sokáig Coleman előzött, először 700, majd 215 szavazattal. Miután a különbség kisebb fél százaléknál, automatikus újraszámlálást rendeltek el. Sok múlik azon, kinek a kampányjogászai mely voksokat támadják meg és kérik érvénytelenítésüket.
Az állam legfelsőbb bírósága elrendelte 1600, korábban érvénytelennek nyilvánított, távollévőként leadott szavazat beszámítását. Új elemként a minap Franken, George W. Bush kíméletlen kritikusa került Coleman fölébe, 260 vokssal. A Franken-stáb számításai szerint ebből 35-50 szavazatnyi előny végig megmarad. (Sz. L. L.)