Feszült várakozás Ghánában

Némi félelemmel tekint az elnökválasztás második, a hét végén megrendezésre kerülő fordulója elé a nyugat-afrikai térség politikailag és gazdaságilag egyik legstabilabb országa, Ghána. Az aggodalom oka az, hogy a december 7-én lezajlott első fordulóban a két legesélyesebb jelölt igencsak szoros "csatát" vívott egymással.

A kormányzó Új Hazafias Párt (NPP) jelöltje, Nana Akufo Addo - aki a második, és az alkotmány szerint utolsó ciklusát töltő államfő, John Agyekum Kufour helyén indult - a voksok 49 százalékát szerezte meg, míg a második helyezett, az ellenzéki Nemzeti Demokratikus Kongresszus favoritja, a korábbi alelnök John Atta Mills alig két százalékkal kevesebbet kapott. A többi jelölt nem is rúghatott labdába.

A rendkívül kis különbség tudatában egyik fél sem ismerné el könnyen a vereséget a második körben, ami a legutóbbi kenyai, a nigériai vagy a zimbabwei választásokat követő zavargásokhoz hasonló megmozdulásokat válthat ki. A nyugalomra az sem biztosíték, hogy az első forduló békésen zajlott, hiszen Kenyában is csak az eredmény kihirdetése után szabadultak el az indulatok. Ráadásul a két párt és hívei között sem éppen szívélyes a viszony, mert az NDC - és főleg jelöltje, Mills, aki korábban már megízlelhette, milyen hatalmon lenni - már igen nehezen viseli, hogy két ciklus óta az ellenzék keserű kenyerét eszi. Különösen azért, mert a gazdaság eredményei, ha nem is kiemelkedően jók, az egy főre vetített GDP mindenesetre kétszerese az afrikai átlagnak. Ez szintén az NPP jelöltjének malmára hajtja a vizet.

Az ország jövőjére nézve biztató, hogy a szintén december 7-én tartott választások megmutatták, hogy egyetlen képviselő sem ülhet nyugodtan a babérjain. Aki nem teljesít megfelelően, azt a választók kiebrudalják a parlamentből. A helyi politikai elemzők szerint a továbbiakban talán többet foglalkoznak majd az ország ügyeivel, s kevesebbet saját meggazdagodásukkal.

Ha biztosítékot nem is jelent, de a nyugalom irányába mutat, hogy Ghánában korántsem olyan fontos tényező a választásokon, hogy a jelöltek mely etnikumhoz tartoznak. Az pedig referendum tisztaságát ígéri, hogy idén a választási névjegyzéken szereplőknek "csupán" a hetven százaléka voksolt, szemben a négy évvel korábbi 85 százalékkal szemben. Ez nem a választói aktivitás csökkenésének, hanem inkább annak tulajdonítható, hogy a listán a korábbiaktól eltérően ezúttal már nem szerepeltek sem kiskorúak, sem halottak.

Ám a szoros eredmény és a két nagy párt között lappangó feszültség magában hordozza annak a veszélyét, hogy a vesztes párt utcára viszi felbőszült, avagy felbőszített híveit, ami - éppen a politikai patthelyzet miatt - zavargásokhoz is vezethet.

Ghánában az etnikai hovatartozás nem játszik szerepet a politikai életben
Ghánában az etnikai hovatartozás nem játszik szerepet a politikai életben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.