Kucsma veje is Bill Clinton listáján

A Soros Alapítványtól kezdve a Bloomberg hírügynökségig több mint kétszázezren fizettek a volt amerikai elnök jótékonysági alapítványának.

Szaúd-Arábia és Norvégia kormánya, az öbölállamok, mágnások és diplomáciai lobbisták a "nagy halak" Bill Clinton támogatóinak listáján. A volt amerikai elnök csütörtökön hozta nyilvánosságra alapítványa 208 ezer támogatójának névsorát. A lépésre azután került sor, hogy erről megállapodott Barack Obama leendő elnök munkatársaival felesége külügyminiszteri kinevezése kapcsán.

A volt elnököt nem kötelezte törvény erre a lépésre. Az önkéntes adatközlést azonban a The New York Times is szerkesztőségi cikkben sürgette. Obama számára az érdekkonfliktusok kiküszöbölése a legfontosabb szempont. Ez idáig nem volt világos: az egykori demokrata elnök támogatóinak listája terhelő-e a leendő külügyminiszter, Hillary Clinton megbízatására nézve.

Az 1997 óta bővülő lista szereplőinek csaknem 90 százaléka maximum 250 dolláros adományt küldött. Az átlagos felajánlás 45 dollár volt. Szaúd-Arábia kormánya 10 és 25 millió dollár közötti összeget, Norvégiáé 5-10 millió dollárt, míg az öbölállamok egyenként 1-5 millió dollárt utaltak az alapítványnak. (Az összegeket értéktartományokra felosztva, nem pontosan adják meg.) A cégek közül a Pfizer gyógyszergyár, a Goldman Sachs bankház és a Verizon távközlési óriás mellett a Bloomberg hírügynökség is fizetett. Utóbbi alapítója, Michael Bloomberg jelenlegi New York-i polgármester republikánus politikus. A Soros Alapítvány 500 ezer és egymillió dollár között juttatott.

A kínosabb nevek a magánadományozók között szerepelnek: Viktor Pincsuk kétes hírnevű ukrán, illetve Andrej Agapov orosz üzletember; előbbi Leonyid Kucsma volt ukrán elnök veje. Jól ismert név Denise Riché is, akinek volt férjét, az adókerülő Marc Richet Clinton elnöksége utolsó óráiban részesítette amnesztiában.

Egy- és ötmillió dollár között adott, és potenciális érdekkonfliktust jelent Amar Singh, az indiai kormány egyik diplomáciai kijáróembere is, aki sikerrel lobbizott a kongresszusnál országa polgári célú atomkedvezménye ügyében.

Az Egyesült Államokban nem példa nélküli, hogy társadalmi célokat alaptványokon vagy civil szervezeteken keresztül támogatnak jelentős vagyonnal rendelkező cégek vagy személyiségek. A Clinton Alapítvány honlapja szerint többek közt 1,4 millió HIV-pozitív ember túlélését segíti, a negyven legnagyobb városban hozzájárul a károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez, és csaknem háromezer iskolában népszerűsíti az egészségesebb életmódot. A szintén az exelnök nevéhez fűződő Clinton Globális Kezdeményezés - ugyancsak az Obamával kötött megállapodás értelmében - nem tart éves közgyűléseket az Egyesült Államok területén kívül, illetve a jövőben nem fogadja el külföldi kormányok támogatását.

Bill Clinton beszédet hallgat egy rendezvényen
Bill Clinton beszédet hallgat egy rendezvényen
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.