A pápánál nincs műanyag karácsonyfa
- Azt sem fedhetem fel, hogy melyik a kulcsszava az idei karácsonynak. Ez szigorúan december 24-e délután négykor, a gyertyagyújtáskor derül ki - mondta lapunknak Barbara Bellano, a Vatikánvárosi Kormányzóság műszaki hivatalának építésze, aki elmagyarázta, hogy a Szent Péter tér közepén magasodó, épületnagyságú betlehemnek minden évben megvan a jelképes üzenete. 2007-ben a gyermek Jézus születéséről író Máté vagy Lukács evangéliuma alapján választott kulcsszó a "karavánszeráj" volt, tavaly az "otthon".
Szent Ferenc óta Itáliában minden templomban, lakásban, munkahelyen és pályaudvaron betlehemet állítanak: Jézuska születési helyének kisebb-nagyobb mását Szűz Máriával, Szent Józseffel, a három királlyal, üstökössel, pásztorokkal, ökörrel, szamárral, bárányokkal. Olyan környezettel, amelyhez a betlehemet építő gyerekeknek és főleg felnőtteknek kedve van.
A betlehemek között a legnagyobb az, amelyet december 25-én a világ televíziói mutatnak, köztük már az al-Dzsazira is: a Szent Péter téri obeliszk bal oldalán, jobbján az óriás karácsonyfával, miközben az egyházfő ünnepi beszédét, a több mint hatvan nyelven elmondott köszöntését és urbi et orbi áldását közvetítik. A karácsonyi készülődés vatikáni titkainak megismeréséhez rendkívüli engedély kellett.
- Huszonnyolc évvel ezelőtt II. János Pál vezette be ezt a hagyományt, és a karácsonyi Szent Péter teret ma már az egész világon így ismerik. Tavaly Indiában szilvesztereztem, és a katolikusoktól a hindukig mindenki a betlehemről kérdezett, ezt nézik interneten is - mesélte Bellano, aki négy éve felelős a vatikáni karácsonyért. A munka szeptemberben kezdődik: a műszakisok a szentszéki ingatlanok felújítása, a Szent Péter téri szabadtéri oltár építése mellett a decemberi díszlettel is foglalkoznak. A főmérnök Giuseppe Facchini veti papírra az első vázlatot (majd kicsiben otthoni karácsonyfájánál is megépíti), ezt tervrajz és makett követi. Ácsok, festők, dekorátorok, összesen harmincan dolgoznak a téren "az utolsó pillanatig". Előfordult, hogy december 24-én 15.50-kor még nagyban folyt a munka, tíz perccel később viszont minden készen állt. A szentatya akkor nézett ki lakosztályának térre néző ablakán. Jézuskát az éjféli szentmise után egy vatikáni dolgozó vagy ennek gyermeke helyezi el a jászolban.
Megszabott a méret (a betlehemnek az Angyalvártól kell látszania); a központi jelenet a születés, körülötte hétköznapi elemekkel; nem hiányozhat az újjászületést szimbolizáló tűz és a víz; Szűz Mária palástja nem lehet más, mint égszínkék. A terveket elsőként a kormányzóság főtitkára, monsignor Boccardo vizsgálja felül, az elnöke Layolo bíboros, majd a hierarchia többi szintje egészen a szentatyáig. Kritikát is kapnak: vatikáni folyosói vélemény szerint a tavalyi szobrok ruhái túlzottan modernre sikerültek, és már az is előfordult, hogy a betlehemi otthont ábrázoló épület falán sonkák lógtak!
Pedig komoly bibliai, növénytani és építészeti tanulmány előzi meg a megvalósítást: - Sivatagosnak képzeljük a betlehemi vidéket, a korabeli írások viszont a mai Szardínia flóráját idézik.
A legnagyobb kihívás azonban maga a helyszín: - Zavarba ejtő Michelangelo kupolájánál és Bernini oszlopcsarnoka közepén szegecselni. Azt hiszem, ezt az összes kolléga irigyli tőlem - tette hozzá Bellano, akinek álma a fal nélküli, nyitott betlehem, a multietnikus ábrázolást viszont még korainak tartja. Az is előrelépés, hogy Jézuska istálló vagy barlang helyett házban születik.
Az idei 120 éves, 33 méteres karácsonyfa az alsó-ausztriai Gütenstein ajándéka. 20 ezer (vatikáni színű) arany-ezüst gömbdísz csillog rajta. A fenyő olasz tartományok vagy európai országok adománya: 2017-ig már foglalt az előjegyzés.
- A természet védelmét sürgető Vatikánban is vitázunk a fapusztításról, ezek azonban mind kivágásra szánt fenyők, az ideiből is gyerekjáték készül. Furcsa lenne, ha hatalmas műanyag fenyő állna a pápa ablaka alatt, de talán nem anynyira távoli elképzelés!