Ortega kész ellátogatni Dél-Oszétiába is
Ortega moszkvai meghívása újabb jele annak, hogy Oroszország (és Kína is) egyre nagyobb érdeklődést tanúsít a nyersanyagokban gazdag, élelmiszertermelő Latin-Amerika iránt. Ehhez a lehetőséget a térség baloldali vezetésű államai kínálják. Medvegyev a múlt hónapban Brazíliában, Venezuelában és Kubában is járt, és éppen tegnap érkezett a kubai felségvizekhez a Csabanyenko admirális nevét viselő hadihajó vezette flottaegység. Ez előzőleg Venezuelában, majd a Panama-csatornán, és a nicaraguai Bluefilds kikötőjében is vizitelt, mintegy válaszként arra, hogy amerikai és NATO-hadihajók keresik fel Grúzia partjait.
A nicaraguai elnök az oroszországi látogatásra közvetlenül a harminchárom latin-amerikai államot összefogó, 1986-ban létrehozott riói csoport brazíliai csúcstalálkozójáról érkezett. Ezen az ülésen fogadták vissza ünnepélyesen, Raúl Castro jelenlétében Kubát a latin-amerikai közösségbe. A csúcstalálkozóra első ízben nem hívtak meg képviselőket sem az Egyesült Államokból, sem az Európai Unióból, jelezve a régió egyértelmű függetlenedési szándékát a külső befolyástól. A helyi sajtó szerint most "temették el" véglegesen az 1823-ban meghirdetett Monroe-doktrínát, amely szerint Latin-Amerika az Egyesült Államok hátországa.
Éppen Daniel Ortega támadta a csúcson a legélesebben Washingtont és Brüsszelt amiatt, hogy beavatkoznak a térség belügyeibe. - Nem vagyunk már rabszolgái sem az európaiaknak, sem az amerikaiaknak - fakadt ki Ortega, amiért az Egyesült Államok és az EU is felfüggesztette Nicaragua segélyezését, amíg nem tisztázódnak a novemberben tartott helyhatósági választások körüli állítólagos visszaélések. Ortega sandinista frontja nagymérvű győzelmet ért el, de az ellenzék szerint sorozatos csalások történtek.