A nép ellensége visszatér

Akár a hazaárulás vádja is érheti azokat az orosz állampolgárokat, akik a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósághoz fordulnak, vagy nemzetközi szervezetekkel kerülnek kapcsolatba - ha életbe lépnek a módosítások, amelyeket az orosz kormány kezdeményezett a büntető törvénykönyvben.

A moszkvai jogvédők szerint a szigorítás szoros összefüggésben áll a jövőre súlyos szociális feszültségeket ígérő gazdasági krízissel, és lehetővé teszi, hogy az ellenzék tagjait könnyebben felelősségre vonják. A módosítás értelmében már nemcsak az államtitkok átadása számítana hazaárulásnak, hanem minden olyan információ külföldi csoportoknak, nemzetközi szervezeteknek való átadása, amelyek veszélyeztethetik az ország biztonságát. De ennek minősülhet a nemzetközi szervezeteknek nyújtott konzultáció is.

- A gumiszabály akárhogy használható, még a külföldi újságírókkal való érintkezés is hazaárulás lehet - mondta Ljudmilla Alekszejeva. A Moszkvai Helsinki Csoport (MHG) vezetője szerint ezzel gyakorlatilag visszatér "nép ellensége" fogalom, miután az ország külbiztonságát veszélyeztető cselekedeteket a módosítás egybemosná a kormány elleni fellépéssel is. Ráadásul az érvényben lévő "ellenséges tevékenység" helyett csak "tevékenység" szerepelne az új törvényben, amely az Emberi Jogokért szervezetet vezető Lev Ponomarjov szerint bárkit hazaárulóvá tehet. - Eddig nehéz volt börtönbe juttatni valakit hazaárulás címén, ezután könnyű lesz - mondta, utalva arra, hogy jelenleg is ülnek olyanok hazaárulásért, akik nyilvános információt továbbítottak külföldre.

Igor Szutyjagin történész 2004-ben tizenöt évet kapott az orosz katonai potenciálról szóló elemzéseiért, noha a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) szakértői is elismerték, hogy a negyvenhárom éves férfi nem titkos forrásokból dolgozott. A hatvankét éves Valentyin Danyilov fizikus pedig tizenhárom évet kapott, amiért kínaiaknak továbbított szintén nem katonai minősítésű információt. Az elítéltek érdekében eredménytelenül lépett fel több tudós, köztük a Nobel-díjas Vitalij Ginzburg fizikus is.

A jogvédők szerint nemcsak a tervezett módosítások, hanem a héten elfogadott változtatások is a Btk. keményedését mutatják. Ezentúl nem vonható be esküdtszék a terrorizmussal vagy tömeges rendbontásban való részvétellel vádolt személyek ügyeibe. - A bíróságoktól kevésbé várható, hogy szembemennek a szilovikok (a Kreml FSZB-hez közeli csoportja) akaratával, míg az esküdtszék ezt olykor megtette - mondta Ponomarjov. Szerinte a külföldi pályázati pénzekből is működő jogvédők, nem kormányzati szervek (amelyeket Vlagyimir Putyin még államfőként azzal vádolt, hogy külföldi érdekeket követve avatkoznak az ország belügyeibe) bármikor ellenséges csoportnak minősülhetnek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.